PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - ESOX
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

ESOX





Esox (Szczupak)



ETYMOLOGIA NAZWY


Nazwa Esox pochodzi od greckiego słowa ίσοξ (isox)

Polska nazwa szczupak funkcjonująca od XVIII w. wiąże się z wąskim i długim (szczupłym) kształtem ciała. Taka sama nazwa występuje w języku białoruskim (pisownia шчупак).

W etymologii polskiej nazwy szczupaka można wymienić takie nazwy jak: szczubiel (dla młodych szczupaków: szczublęta) oraz szczubeł.

Przez wieki w Polsce funkcjonowała prasłowiańska, używana do dziś w języku rosyjskim nazwa szczuka (ros. щука). Ta sama nazwa funkcjonuje w języku bułgarskim. W innych słowiańskich językach nazwa brzmi podobnie. W języku rumuńskim știucă, w czeskim i chorwackim - štika, w słowackim šťuka, w słoweńskim ščuka.

Angielska nazwa pike jest skrótem od pike-fish . Słowo pike w języku angielskim oznacza pikę, dzidę lub grot i odnosi się w tym wypadku do wydłużonego kształtu szczupaka wyposażonego w szpiczasty pysk. Podobnie w języku portugalskim pique. I choć z inną wymowa, etymologicznie te same korzenie ma nazwa szczupaka w języku francuskim brochet powstała od słowa broche oznaczającego pręt, trzpień, wrzeciono, rożeń.

Występująca w Ameryce nazwa pickerel początkowo była używana jako zdrobnienie szczupaczek, z czasem stała się nazwą powszechną mniejszych gatunków szczupaków esox americanus.

W północnej Anglii i Szkocji występuje nazwa szczupaka ged, prawdopodobnie pochodząca od staronordyjskiego słowa gaddr (skok). Dla porównania obecnie używana szwedzka nazwa szczupaka to gadda, duńska gedde, norweska gjedde i szkocko-gaelicka geadais.

Holenderska nazwa szczupaka snoek wywodząca się od słowa snókr (mały rekin), jest używana dla szerokiej gamy ryb które żeglarze nazywali tak ze względu na podobieństwo do szczupaka (np. snook - belona).

W języku hiszpańskim i włoskim nazwa wywodzi się z języka łacińskiego, odpowiednio lucio i luccio.

Oddzielną etymologię ma nazwa w języku niemieckim Hecht wywodząca się od staroniemieckich słów hachit, hechit, heched, hehhit, które mogą być pokrewne etymologicznie z angielskim słowem hook, oznaczającym hak.




KLASYFIKACJA NAUKOWA


Domena
Eukaryota (eukarionty)

Królestwo
Animalia (zwierzęta)

Typ
Chordata (strunowce)

Podtyp
Actinopterygii (kręgowce)

Gromada
Protacanthopterygii (promieniopłetwe)

Rząd
Esociformes (szczupakokształtne)

Rodzina
Esocidae (szczupakowate)

Rodzaj
Esox (Szczupak)



ZASIĘG WYSTĘPOWANIA


Jeśli chodzi o gatunek słodkowodny, szczupak jest rybą o największym zasięgu występowania. Żyje w rzekach i jeziorach.

Ameryka Północna: Zlewiska Atlantyku i Pacyfiku. Na północy, od Labradoru do Alaski, przez Wielkie Jeziora, dorzecza Mississipi, aż na południe do Pensylwanii, Missouri i Nebraski.

Euroazja: Zlewiska Oceanu Atlantyckiego, Mórz: Kaspijskiego, Czarnego, Białego, Barentsa, Arktycznego, Północnego, Bałtyckiego (występuje również w słonej wodzie Morza Bałtyckiego), basenu Morza Śródziemnego oraz Jeziora Aralskiego. Szeroko rozpowszechniony w Azji Środkowej i Syberii, aż do basenu Morza Beringa.

W Europie występuje naturalnie wszędzie, poza południowymi Włochami, śródziemnomorską Francją, centralną, południową i zachodnią Grecją, wschodnim basenem Adriatyku, Islandią, Norwegią Zachodnią i północną Szkocją.
W europejskich krajach, w których nie występuje naturalnie, introdukowany (także Maroko, Afryka). Kilka krajów zgłosiło negatywny wpływ na środowisko naturalne po wprowadzeniu.




CECHY ZEWNĘTRZNE


Esox ma ciało silnie wydłużone, pokryte cykloidalną łuską, głowę dużą, pysk wydłużony, spłaszczony. Ubarwienie zmienne, zależne od gatunku i środowiska występowania, grzbiet najczęściej ciemnozielony, boki szaro lub żółtozielone z licznymi plamami, brzuch biały z niewielkimi, ciemnymi punktami.
Szczupak może osiągać długość 180 cm, jednak niezwykle rzadko spotyka się takie okazy (głównie szczupak muskie). Najczęściej łowione szczupaki mają długość pomiędzy 40 i 80 cm.
W skórze szczupaka znajdują się komórki, które zawierają ziarenka substancji barwnych, o przybieraniu kamuflażu decyduje naświetlenie wody, oraz podłoże na którym przebywa szczupak.




ŚRODOWISKO


Szczupak bytuje najczęściej w jeziorach i wolno płynących rzekach, czasem spotyka się go w wodach słonawych, natomiast wód humusowych unika i stroni od wód zanieczyszczonych. Okazy mniejsze spotykane są zazwyczaj wśród roślinności przybrzeżnej, większe zaś, o ciężarze powyżej 2 kg, trzymają się najczęściej strefy dennej, w środkowych partiach wody.




ODŻYWIANIE


Dorosłe osobniki żywią się głównie rybami, ale nie gardzą innym pokarmem występującym w ich naturalnym środowisku. Zjadają żaby, raki, kraby, drobne gryzonie i ptaki. Kanibalizm u szczupaków jest powszechny. W arktycznych jeziorach, czasem są jedynym gatunkiem ryb występującym w danym akwenie. W takim przypadku, młode żywią się bezkręgowcami i kręgowcami lądowymi; duże jednostki zaś są głównie kanibalami.




ROZRÓD


Samiec osiąga dojrzałość płciową w trzecim, a samica w czwartym roku życia. Tarło odbywa się od końca marca do końca kwietnia, a gdy zima jest długa, może się przeciągnąć nawet do maja. Rozpoczyna się ono w okresie wiosennych roztopów gdy temperatura wody osiągnie od 3 do 6°C i ma miejsce na zalanych łąkach i przybrzeżnych płyciznach. Samica składa do 250 tyś. (wyjątkowo do 1 mln) ziarn ikry o średnicy 2,5 - 3 mm. Rozwój zarodkowy trwa około 2 tygodni. Świeżo wylęgły narybek spędza pewien okres bez ruchu przyklejony do podwodnych roślin. Początkowo żywi się planktonem, jednak bardzo szybko, po osiągnięciu 4 do 5 cm długości, przechodzi na drapieżny tryb życia.




GATUNKI SZCZUPAKA


Klikając w łacińską nazwę czytaj więcej na temat danego gatunku


Gatunek
Esox americanus

Podgatunek
Esox americanus americanus



Podgatunek
Esox americanus vermiculatus




Gatunek
Esox aquitanicus





Gatunek
Esox cisalpinus





Gatunek
Esox lucius




Gatunek
Esox masquinongy




Gatunek
Esox niger




Gatunek
Esox reichertii




Gatunek wymarły
Esox lepidotus

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:



Wygenerowano w sekund: 0.02
14,843,223 unikalne wizyty