PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Jedna opłata na całą Polskę
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Kwiecień 2022
Łowca Ryby Miesiąca
Kamil Zaczkiewicz

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Zlot
Sezon 2020
Kolejny wypad

2021
Łowca Ryby Roku
Jan Brzozowski

PikeFider

Strony partnerskie

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,357

· Najnowszy użytkownik: Lech

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Jedna opłata na całą Polskę
Momek93
W wiadomościach wyskoczył mi taki temat że rząd planuje wprowadzić jedną opłatę na całą Polskę(250 zł)
Wiecie coś o tym?
Podałam zrodlo
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/planowane-odej%C5%9Bcie-od-kart-w%C4%99dkarskich/ar-AAT0fIE?li=BBr5KbO

Arek Pawlak
Wiemy tyle co Ty. Wyskoczył news i link rozsyłany pomiędzy wędkarzami. Czy to prawda zobaczymy.
Zrobię to, albo zginę próbując. Mówienie, że się nie da, to domena słabych Sad

Zbigniew Kapustynski
No i dobrze , byłoby podobnie jak w innych krajach. Za rok 30 E na Rugii a u nas 250 zł (55E) za jeden okręg bez ryb. Chore....Cygaro
zibibinio

Mariusz Kroczak
Ciekawsza jest informacja o braku(zakazie) odłowów siecią.
MotylSmile

Kamil Zaczkiewicz
Wszystkie te słowa brzmią pięknie, ale pytanie, jak to wyjdzie w praktyce. Według mnie, zniesienie obowiązku posiadania karty wędkarskiej, to nie droga do mądrej popularyzacji wędkarstwa. Bez edukacji, uświadamiania, ale przede wszystkim częstych kontroli i nieuchronnych, wysokich kar, te zmiany spowodują tylko "dorżnięcie" i tak już kiepskiego rybostanu...
Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni....shingblog/

Pozdrówka!
Kamil
x1

Jan Brzozowski
No cóż, ja jestem sceptyczny. Dlaczego? Wszędzie wokół widać przykłady działalności urzędników z nadania obecnego rządu. Obym się mylił, ale uważam, że to tylko kolejny skok na kasę.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Jacek Bartnik
Jan Brzozowski napisał(a):

No cóż, ja jestem sceptyczny. Dlaczego? Wszędzie wokół widać przykłady działalności urzędników z nadania obecnego rządu. Obym się mylił, ale uważam, że to tylko kolejny skok na kasę.

Albo na elektoratGrin

Radek Uscinski
Zbigniew Kapustynski napisał(a):

No i dobrze , byłoby podobnie jak w innych krajach. Za rok 30 E na Rugii a u nas 250 zł (55E) za jeden okręg bez ryb. Chore....Cygaro

Nie naginaj faktów, jakie 250 zł?Shock Rugia to wody morskie a u nas wody morskie kosztują 42 zł/rok.
Szpadel

km73
Jacek Bartnik napisał(a):

Albo na elektoratGrin

Wg mnie też chodzi o elektorat. Frown
Pozdrawiam,
Maniek2, km73

Night Hunter

Zbigniew Kapustynski
Radek Uscinski napisał(a):

Zbigniew Kapustynski napisał(a):

Nie naginaj faktów, jakie 250 zł?Shock Rugia to wody morskie a u nas wody morskie kosztują 42 zł/rok.
Radek to jest opłata za cały okręg z jeziorami i rzekami. Makleburgii. Tak dla sprostowania....Cygaro
zibibinio

jachu67
km73 napisał(a):

Jacek Bartnik napisał(a):

Albo na elektoratGrin

Wg mnie też chodzi o elektorat. Frown

W moim Okręgu jest 14 osób na stanowiskach kierowniczych. Ile na pełnym etacie, a ile na 1/2 etatu nie wiem...
Niech każdy ma 5000 zł na "rękę" , to z kosztami innymi, to ok. 8500 zł. /miesiąc/ osoba. Gdyby z tych kosztów zrezygnować ,a przeznaczyć na zarybianie , ochronę ..Tak Trzymać

Arek Pawlak
Zasadniczą zmianą będzie jedna opłata na wszystkich akwenach będących w administracji Wód Polskich, która wyniesie 250 zł. Chcemy odejść od kart wędkarskich i wprowadzić jedną opłatę, gdyż chcemy skończyć z sytuacją, gdy wędkarz na pozwolenia wydaje tysiące złotych w skali całego kraju. Obecnie każdy okręg rybacki, czy użytkownik wód działa na własnych zasadach i pobiera opłaty, co zniechęca do uprawiania wędkarstwa. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich użytkowników wód, zwłaszcza Polski Związek Wędkarski i Okręgi Wędkarskie Zachęcamy, by przystąpiły do naszego programu, tak by ceny były racjonalne, a akweny dostępne dla wszystkich - podkreślił Wiceminister Gróbarczyk.

Zachęcamy, by przystąpiły do naszego programu...
A co, jeśli nie zechcą przystąpić?

"Nasze Łowiska" to projekt jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całej Polski.
Zarządzeniem Prezesa Wód Polskich nr 87/2021 w sprawie wprowadzenia zezwolenia "Nasze Łowiska", wprowadzona została możliwość jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całego kraju. Co prawda opłata ta dotyczy tylko obwodów, których rybackim użytkownikiem są Wody Polskie, ale ilość objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie, w oparciu o posiadane dokumenty, kilkanaście dodatkowych obwodów zostanie udostępnionych wędkarzom. Rozpoczęto również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, a po ich pozytywnym zakończeniu liczba obwodów może zamknąć się trzema cyframi. Wtedy "Nasze Łowiska" staną się autentycznym zezwoleniem krajowym.

Myślę, że to daleka droga jeszcze. Mogą teoretycznie nie przedłużać dzierżawy okręgom PZW, jeśli te się skończą, tylko może być tak, że za chwilę coś tam się pozmienia "u żłoba" i zabraknie woli politycznej, żeby to kontynuować.

Źródło cytatów:
https://wody.gov.pl/aktualnosci/2392-powstal-departament-rybactwa-w-wodach-polskich-dla-zreformowania-gospodarki-rybackiej

km73
Wodzu,
Wydaje mi się, że "woli politycznej" nie zabraknie... To jest "SKOK" na dużą kasę...

Tak w uproszczeniu, statystyczno - matematycznie:

1. Szacunkowe dane o ilości wędkarzy w PL., to 2.000.000 ludków. Oczywiści różnej "maści": Zrzeszonych, niezrzeszonych, niedzielnych, urlopowych, itp...
2. Jeżeli każdy z wędkarzy, tych jw., wpłaci do Skarbu Państwa, z pominięciem PZW, po 250,00 zeta za roczne wędkowanie, to oznacza roczny przychód do Skarbu Państwa w kwocie 500 MILIONÓW zł. ROCZNY!!!
3. Co, oczywiście dalej w dużym uproszczeniu, oznacza np. wypłatę jednego miliona świadczeń z Programu 500+ (netto). Oczywiście wiemy, że obsługa tego Programu jest XYZ x większa...
4. Jeżeli nas wędkarzy jest "tylko" milion, to dzielimy wszystko przez 2. To i tak dalej jest to duża KASA.
5. PZW jako struktura powstała 1950 roku. Liczy 45 Okręgów oraz 2.700 Kół. Jest to 72 lata działalności i pozyskanego w tym czasie majątku oraz dużej infrastruktury, wszelakiej, włącznie z nieruchomościami. Przejęcie przez Skarb Państwa (z dnia na dzień) takiego DOBRODZIEJSTWA, to jest BAJKA!

Oczywiście:
Nie liczmy na dodatkowe zarybienia.
Nie liczmy na dodatkową ochronę wód.
Nie liczmy na dodatkowe kontrole nad wodą.
Nie liczmy na szybką i efektywną egzekucję wykroczeń pseudo - wędkarzy / kłusowników. Choć tu może być "coś" do przodu. Jeżeli przykładowa kara za wykroczenie / kłusownictwo to x 10 w stosunku do opłaty licencji 250,00, czyli 2.500,00 zeta, to Skarb Państwa może być nam przychylny z eliminacją patologii.

Ale to chyba nie ten kraj, to chyba nie ten mental, to chyba nie te potrzeby, zwłaszcza nas WĘDKARZY.

Ot, takie moje wieczorne przemyślenia...
Pozdrawiam,
Maniek2, km73

Night Hunter

Arek Pawlak
No tak, ale wiesz co stanie się z tą infrastrukturą PZW, którą by "Zarząd" miał oddać za darmo? W sensie jakieś pomosty, slipy, jakieś stanice, budynki, które zostały zbudowane na dzierżawionym od Państwa terenie?

Jan Brzozowski
Póki co,dla wędkarzy oznacza to dodatkową kasę do zapłacenia. Czyli 250 za wody niby ogólnodostępne, no i haracz dla swojego okręgu. Ewentualnie inne okręgi, jeśli ktoś chce łowić w innych miejscach kraju.
Natomiast PZW będzie trwał nawet wtedy, gdy zostanie pozbawiony najmniejszej nawet sadzawki. Dlaczego? PZW w całym kraju ma olbrzymi majątek trwały, wart miliardy złotych. Po prostu zaczną ten majątek wyprzedawać, a kasę przeznaczać na cele statutowe, czyli na swoje tłuste pensje. Chyba, że wcześniej PZW zostanie zlikwidowany, choć póki co, takich możliwości prawnych nie ma. No, ale nasz dzielny rząd nie z takimi sobie radził.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I
x1

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.09
15,192,097 unikalne wizyty