PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - ESOX AQUITANICUS
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

ESOX AQUITANICUSESOX AQUITANICUS


Aquitanian pike

Pierwszy naukowy opis gatunku

Gaël Pierre Julien Denys, Agnes Dettai, Henri Persat, Mélyne Hautec?ur, Philippe Keith, 2014


Występowanie

Ryba jest obecna w południowo-zachodniej Francji, w basenach Charente, Dordogne, Eyre i Adour. Jezioro Mouriscot stanowi jego najbardziej znaną obecnie południową lokalizację. Potrzebne są dokładniejsze badania aby ocenić obszar występowania nowego gatunku, gdyż istnieje możliwość, że szczupaki tej odmiany mogły być sprzedawane do dalszych hodowli, być może również za granicę.


Budowa zewnętrzna

Ryba ma boki koloru szarego przechodzące w żółto-zielony, na bokach 16 do 30 ukośnych pasków pionowych, bardzo dobrze widoczne u młodych osobników, które wydają się być nieciągłe, składające się z wielu białych plam u większych ryb (deseń marmurkowy). Kolor płetw jest żółty do pomarańczowego. Ciemne przebarwienia płetw parzystych są słabe, w przeciwieństwie do nieparzystych. Według zespołu dr Keitha, ryby tego gatunku mogą przekraczać 1 metr długości. Szczupak 1,37 m został wymieniony przez francuskiego naukowca w 1853 roku w Lake Cazeau, w samym sercu obszaru dystrybucyjnego Aquitanian pike.


Środowisko

Żyje głównie w czystych, bogatych w roślinność, rzekach i jeziorach.


Znaczenie gospodarcze

Aquitanian pike (Esox aquitanicus) podobnie jak Northern pike (Esox Lucius) jest bardzo ważnym gatunkiem dla połowów rekreacyjnych i handlowych, oraz odgrywa kluczową rolę, jako drapieżnik na górze łańcucha pokarmowego ekosystemów słodkowodnych.Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:Wygenerowano w sekund: 0.02
14,750,560 unikalne wizyty