Rugia Wyspa Szczupaków
Dodane przez Kris dnia 03 styczeń 2017 17:06


Wyspa Rugia leży na terenie Niemiec blisko granicy Polskiej, ok. 200 km od Szczecina. Otacza ją ok. 100 tys. ha morskiej wody o lekkim zasoleniu. Żyzność tej wody i migracje śledzi na tarło powodują, że szczupaki w expresowym tempie osiągają magiczne +100 cm...
Treść rozszerzona


Wyspa Rugia leży na terenie Niemiec blisko granicy Polskiej, ok. 200 km od Szczecina. Otacza ją ok. 100 tys. ha morskiej wody o lekkim zasoleniu. Żyzność tej wody i migracje śledzi na tarło powodują, że szczupaki w expresowym tempie osiągają magiczne +100 cm.

Głębokość wody od 0,5 m do 11 m z czego większość to 1,5 -3 m z twardym dnem urozmaiconym roślinami wodnymi i "przeglądarkami szczupakowymi " i dużą przezroczystością.
Ogrom wody powoduje że trzeba trochę cierpliwości, by odnaleźć mamuśki ale jak się to nam uda to wtedy ....

Infrastruktura turystyczna pod kątem wędkarstwa jest bardzo dobrze rozwinięta. Karty wędkarskie można w prosty sposób kupić w internecie, na stacji paliwowej lub w sklepie.

Wędkarskie roczne pozwolenie kosztuje 30 EUR (ok 130 zł), są też 1-7-30 dniowe . Rugia boryka się z takim samym problemem jak u nas w Polsce. Rybacy rocznie wyławiają 20-40-60 ton szczupaków, które lądują w pobliskiej fabryce mączki rybnej.

Na szczęście płytka woda i ścisłe rezerwaty przyrody na wodzie i na lądzie powodują, że ryba naszych marzeń wędkarskich ma szansę na rozwój. Kary za naruszenie granic rezerwatów są drakońskie od 5 do 20 tys zł, kara za trolling, który na Rugii jest zakazany od 4 do 8 tys. zł . Można wypożyczyć łódź z silnikiem spalinowym za ok 60-100 EUR, to jest ok 260-440 zł za dzień. Warunki pogodowe bywają trudne (silne wiatry), dlatego pierwszy raz polecam przewodnika (sam za pierwszym razem korzystałem).
Na szczupaki na Rugii najlepsze miesiące to maj, wrzesień, październik - jeśli chodzi o ilość, a w listopad, luty - mniej brań ale... wymiary za to imponujące (okres ochronny szczupaka od 1 marca do 30 kwietnia). Największy szczupak o jaki słyszałem to 28 kg złowiony przez rybaków i 141 cm przez wędkarza. Rekord Pikefindera na Rugii to 126 cm.

Ryby występujące na Rugi: okoń, sandacz, węgorz, belona, śledź, łosoś, pstrąg tęczowy, dorsz.

Ja byłem w tym roku siedem razy i powiem że warto dodając, że dwa wyjazdy były słabe (ryby nie brały).