PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - News: Grudniowe Szczupaki
Aby w pełni korzystać z serwisu należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Marzec 2021
Łowca Ryby Miesiąca
Kamil Zaczkiewicz

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Zlot
Sezon 2020
Kolejny wypad

2020
Łowca Ryby Roku
Kamil Zaczkiewicz

PikeFider

Strony partnerskieTranslate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 1

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 1,327

· Najnowszy użytkownik: klecz

Stop sieciom w PZWGrudniowe Szczupaki

Grudniowe Szczupaki
Grudzień nie jest może pogodowo-wędkarsko-optymalnym miesiącem a do tego na sprzęcie pływającym. Ostatnie trzy lata pozwalały zepchnąć łajbę na wodę i skrupulatnie to wykorzystałem łowiąc piękne ryby obok agregatów i siatek rybackich. W 2013-2015 grudzień był zawsze wędkarsko najlepszym miesiącem. Czytałem artykuły w polskiej i zagranicznej prasie, książki i na forach, nie było tego za wiele, były ciekawe, ale też wiele mijało się z prawdą.

Łowiłem na 2 jeziorach ok. 150 ha i 1-8 m głębokości (typowo szczupakowo-linowe) i 1-14 m (sielawa, lin, szczupak).Gdzie szukać szczupaka w grudniu? Wszędzie, ale przede wszystkim tam gdzie jest pokarm przy trzcinie i pozostałościach roślinności podwodnej. Głębokość od 0,5 m do 4-5 m. Głębiej nic nie złowiłem, chociaż były dni, że intensywnie łowiłem na 8-10-14 m.

Temperatury wody oscylowały od 1,5 do 8-9 stopni. Obserwacja wody, gdzie była woda o 0,5-1 stopnia, wyższa nie miała znaczenia dla ilości brań. Kierunek wiatru, ciśnienie, nie miały wielkiego znaczenia.
Suche, mroźne i słoneczne dni, a na płytkiej i bardzo czystej wodzie lekka fala i chmury. Lepsza jest mała fala lub bezwietrznie, niż duże fale, na których nie można finezyjnie poprowadzić przynęty. Często słyszałem, że na szczupaka czym gorzej tym lepiej. Częściowo się sprawdza, chyba ze dwa razy przy sztormowych falach super połowiłem, ale to już wymaga dużego wysiłku jest bardzo ryzykowne i mnie przynajmniej nie sprawia frajdy.

Na co łowimy? Małe, czy duże przynęty? Trolling? Wolne czy szybkie prowadzenie przynęty? Kolory?
Wielkości małe i średnie przynęt 5-10-15 cm są najlepsze. Duże też odpalają 20-25 cm, ale rzadko używałem. Trollingowałem mało, a 101 cm padła na woblera przy prędkości 4,5 km. W zależności od dnia gumy, wahadła, obrotówki, Zalty, Jerki, woblery wolno lub bardzo wolno prowadzone robią robotę. Prawdziwymi kilerami są wahadła 8-13 gram podawane w opadzie w kolorze srebra i mosiądzu lub obrotówki Meppsa, Aglia i Lusox .

W jakich godzinach? Na to nie ma żadnej zasady w 2013/14 czym później tym lepiej w 2015 od samego świtu do 9, a czym później tym gorzej. Godziny południowe 11:30 do 13:30 są na pewno ok.

Co połowiłem? 2 x 101 cm, kilka 90+ kilka 60-80 największa masa to ryby 40-55 cm, okonie 30-42 cm.Było kilka dni eldorado (5-10) to łowiłem od 30-50 szczupaków w większości ok 50 cm. W dni mniej intensywnych brań rozmiar był większy.

Na grudniowe wyprawy trzeba się ciepło ubrać (jak na Rugię) kapok obowiązkowy, termos z ciepłą herbatą wskazany, osobiście zabieram kuchenkę gazową robiąc kawę, zupkę, czasami kiełbaskę.A że dzionki są krótkie najczęściej są to wyprawy całodniowe.

Pozdrawiam Kris

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Brak uprawnie

Zaloguj si aby widzie komentarze

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Wygenerowano w sekund: 0.03
14,262,089 unikalne wizyty