PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Kręcenie much - od czego zacząć?
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Wrzesień 2018
Łowca Ryby Miesiąca
robeRTS

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

grzyby
Szczupaczyca 116
Odlot

2017
Łowca Ryby Roku
Łukasz Szlafka

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 4

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,315

· Najnowszy użytkownik: dawidz91

Stop sieciom w PZW

Złóż życzenia urodzinowe

Zobacz temat

Drukuj temat
Kręcenie much - od czego zacząć?
Longin Bojanowski
No właśnie od czego zacząć kręcenie much. Na pewno od chęci. Masz taka potrzebę, chcesz spróbować no to do dzieła. Ale aby ułatwić Tym co dopiero się nad tym zastanawiają postanowiłem troszkę napisać o początkach.

Na początek należy wyposażyć swój warsztacik. Oczywiście da się ukręcić muchę w palcach ale traktujmy to raczej jako eksperyment lub kręcenie awaryjne. Chcąc to robić normalnie powinniśmy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi. Nie są one drogie (chyba, że rzucimy się na narzędzia znanych i drogich firm).

Narzędzia

Podstawowym narzędziem jest imadełko. Służy do zamocowania haczyka na którym ukręcimy muchę.

Najprostsze to wydatek rzędu 20- 30 zł. W zupełności wystarcza do rozpoczęcia tej przygody.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21bc6ebc8c_pikefinder.jpg
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21bebaac7b_pikefinder.jpg

Kolejne to nawijarki. Służą do zamocowania szpulki z nićmi. Nićmi przewodnimi, którymi będziemy do haczyka wiązać co nam do głowy przyjdzie.

Tu znowu najprostsze to wydatek rzędu 8-10 zł.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21c14869f6_pikefinder.jpg

Wiązadełka. Przydatne ale nie konieczne (ułatwiają robienie węzłów, szczególnie końcowych).

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21c42979b2_pikefinder.jpg

Nożyczki. Małe nożyczki (można skubnąć z zestawu do manicure) albo kupić.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21c649236c_pikefinder.jpg

Dodatkowo mogą się przydać. Szpikulec lub inne drobne narzędzia.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21c8cf168f_pikefinder.jpg

I to wszystko. Na początek wystarczy. Można też zafundować sobie cały zestaw, będzie kosztował w granicach 60-80 zł.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f21cd1b48b9_pikefinder.jpg

A jak się wciągniecie i zacznie Wam brakować jakiegoś narzędzia to już będziecie mieli tyle wiedzy, że sami znajdziecie czego Wam brakuje.

Hair Stacker.
Pewnie może się przydać. To takie coś.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f3de81eedb0_pikefinder.jpg

Natomiast zapomniałem a o szczypeczkachGrin. Te przydają się do robienia jeżynek. Bardzo ułatwiają ta czynność.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f3deb3ea884_pikefinder.jpg

Materiały na muchy

Od czegoś zacząć trzeba. Od czego? A na czy chcecie to wiązać? Pewnie na jakimś haczyku.

Haki. Tu wybór jest spory. W wielu sklepach (normalnych lub internetowych) można dostać haki różnych firm. Które lepsze to rozważania zbędne, ktoś lubi takie a ktoś inne. Najczęściej w naszych sklepach spotyka się haczyki Akita, Wizard, Tiemco. Bardzo często spotyka się haczyki Gamakatsu serii F 16 czy 11. Rozmiar to już inna kwestia. Łowcy okoni, często używają tych haczyków w rozmiarach 6 lub 8 do metody bocznego troka. Do much szczupakowych można użyć Gamakatsu WORM. Niektórzy używają do dużych much haczyków karpiowych.

Oczywiście jest całe multum innych firm np. Hends, Partridge of Redditch, Wapsi, Mustad czy wreszcie Owner, produkujący nawet haki muchowe na tarpony, i wiele innych. Mnie interesują te które są dostępne i których cena nie jest abstrakcyjna.

Na fotce te których używam do much szczupakowych.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f3f5397a1d2_pikefinder.jpg

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f3f559cd32e_pikefinder.jpg

Nici. Służą do przywiązywania wszystkiego co wpadnie w ręce do haczyka. Nici te nazywa się nićmi wiodącymi.
Tu znowu firm wiele ale króciutko napiszę o niciach Uni ponieważ są popularne na naszym rynku. O kolorach nie wspominam bo jest tego cała gama. Ważniejsze jest to jak nic jest gruba i mocna i do czego można ja używać. Generalnie powinniśmy kupować nici na standardowych szpulkach, mieszczących się typowych w nawijarkach. W zależności od grubości nici jest jej na szpulce od 50 do 200 metrów.

Pozostaje omówienie grubości. Otóż tu rzecz ma się jak dużymi haczykami, liczba łamane przez 0. I tak chyba najcieńsze nici to UNI Thread Trico 17/0 ? jak pisze producent ?ekstremalnie mocna nić poliestrowa do wykonywania najmniejszych much lipieniowych?. Czasem nawet producent nie okresla cyfrowo grubości a jedynie podaje do czego nić służy. Tak nić UNI Caenis Thread służy do wykonywania much na haczykach nr 20-26. Ale zostawmy najcieńsze nici. Nauki należy zacząć trochę grubiej. Popularne nici tej firmy to UNI Thread 8/0, 6/0 i 3/0. Jeżeli chcecie kręcić muchy mniejsze proponuję w takie się zaopatrzyć. Oczywiście zgodnie z tym co wcześniej napisałem 8/0 jest najcieńsza. Nić 3/0 nadaje się wiązania much na haczykach większych do 10.

Ale co zrobić gdy chcemy nawiązać coś na szczupłego. No cóż producent to też przewidział. Największe muchy wiążemy nicią o nazwie BigFly. Jak stwierdza producent ?nici do wykonywania streamerów oraz innych dużych much głowacicowych, szczupakowych i morskich?. Takimi nićmi możemy także wiązać sandaczowe koguty.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować nici innych producentów ale spotkać czasem można dość dziwne określenia grubości np. ?Grubość: 140 Denier? ? dobrze, że choć dopisano ?odpowiednik nici 6/0? lub dowolne nici np. poliamidowe. Tylko czy warto bawić się w zamienniki skoro szpulka dobrych nici kosztuje 4 czy 5 zł.

Tu fotka nici których używam
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f41c44738bf_pikefinder.jpg

i sposób zamocowania szpulki w nawijarce
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f41c69dac72_pikefinder.jpg

Mamy już narzędzia, haczyki i nici. Możemy więc zacząć wiązać muchy. Tylko co przywiązać do tego haczyka. No i teraz zaczyna się dłuższa bajka. Jest tego tyle, że gdybym napisał kilka stron to i tak tematu nie wyczerpię. Kiedyś jak chciałem złapać uklejkę a nie miałem żadnej przynęty po prostu wyszarpałem kilka nitek ze sznurowadła, dowiązałem do haczyka i uklejka się złowiła. A teraz głupoty w głowie. Pióra, sierści, chenile, flesze, pakunki, dubingi, mylary, lamety a to tylko grupy bo w kazdej kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt rodzajów, odmian o kolorach nie ma nawet sensu wspominać. I co jeszcze? No dobrze od czegoś zacząć trzeba. Zacznijmy więc tak.

Podstawowy podział to materiały naturalne i syntetyki. Uprzedzam jednak, że coraz więcej naturalnych jest zastępowanych syntetykami (tzw. substytutami) ze względu na trudność pozyskania np. ptactwo chronione.

Naturalne:
To różne pióra, sierści, skórki zarówno w kolorach naturalnych jak i barwione.

Pióra:
Nie sposób wymienić wszystkich. Wykorzystuje się pióra ptactwa domowego jak i dzikiego zaczynając od gołębi przez perliczki, kaczki, aż do strusi. Pióra mogą być sprzedawane jako pojedyncze (a nawet kawałki) w paczkach np. marabut lub jako tzw. kapki czy fragmenty skórki z piórami. Ktos pytał o tzw. koguty, tu polecam zakup kogucich kapek. Z każdej można zrobić ok 30-40 kogutów.

Na fotce rożne pióra. Od lewej pióra strusia, perliczka i wyżej już nie wiem, marabut zielony fluo.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dc6994b80_pikefinder.jpg

Tutaj tzw. kapki (w środku naturalna)
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dc866ec1b_pikefinder.jpg

Pojedyncze pióra kogutów w paczkach.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dc9c50ec3_pikefinder.jpg

I wreszcie, bardzo popularne (szczególnie do robienia tzw, puchowców) pióra marabuta.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dcb318991_pikefinder.jpg

Na tym zakończę wywód o piórach bo jak pisałem jest tego tyle, że nie sposób opisać wszystkiego. A przecież można by nawet o piórach z których wycina się skrzydełka do sztucznych jętek czy o piórach chronionego kondora ( których w zasadzie już nie ma i używa się tzw. substytutów).

Sierści i skóry.
Tu sytuacja taka sama jak wcześniej. Ilość przekracza możliwości opisania. Wykorzystuje się sierści jelenia, łosia, dzika, sarny, zająca, piżmaka, wiewiórki, lisa, amerykańskiego jelenia wapiti i inne.

Na fotce od lewej kawałek skóry z jelenia, w środku skórki z ogona lisa (barwione) po prawej już nie pamiętam może jakaś lama barwiona.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dcceac74b_pikefinder.jpg

Kawałki skórek z sarny (barwione)
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dce50eda9_pikefinder.jpg

Paski skóry zająca, barwione na rożne kolorki. Można z tego ukręcić całkiem fajne muchy zwane zonkerami.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dcfbe74b2_pikefinder.jpg

I wreszcie kawałek ogona jelenia (barwiony) na tułowia lub tzw. włosianki.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f4dd131f1f6_pikefinder.jpg

Żeby było trochę atrakcji w tym nudnym opisywaniu postanowiłem pokazać prostą muchę zwaną zonkerem.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f54dbe1677d_pikefinder.jpg

i jak ja zrobić.

YouTube Video

Syntetyki

Tu sytuacja się powtarza. Ilość przekracza możliwości opisania. Więc pokrótce o rodzajach.

Flesze: Powiedział bym tylko, że to takie coś jak choinkowe włosy anielskie w różnych kolorach, grubościach. Jedne proste inne skręcane. Służą najczęściej do uatrakcyjniania much. Choć pewnie i całą muchę da się z tego ukręcić.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65a9145e8f_pikefinder.jpg

Chenille: wykorzystywane najczęściej do wykonywania tułowia muchy. Przez koguciarzy wykorzystywane na grzywki. To kolorowe kawałeczki różnych folii skręcone nicią. Tu występują rozmiary Micro, 4 mm, 5, 10 i 15 oraz tzw. long.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65a4de5766_pikefinder.jpg
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65a6e5b942_pikefinder.jpg

Folie, pakunki: To materiały najczęściej stosowane na tułowia lub grzbiety, To po prostu paski lub rurki w rożnych kolorach.

Lamety: paski folii (często metalizowanej) na szpulce, wykorzystywane na przewiązki.

Tak dla wyjaśnienia. Robimy tułów z jakiegoś materiału, na wierzchu przywiązujemy paseczek folii (uzyskujemy gładki grzbiecik) i całość spiralnie owijamy lametą.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65b4c90f55_pikefinder.jpg

Druty: to materiał do uatrakcyjniania lub wzmacniania tułowia a także do dociążania muchy.

Uatrakcyjnianie polega na owijaniu podobnie jak lametą. Dociążamy drutem ołowianym okręcanym wokół trzonka.

Wszelakiego rodzaju kłaki:

Np:

Fuzy Fiber: ?Bardzo miękkie i cienkie hydrofobowe włókna, które dzięki swej karbowanej strukturze stanowią świetny materiał do wszelkiego rodzaju streamerów.? - i co tu dodawać.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65abb56706_pikefinder.jpg
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65ae34cf43_pikefinder.jpg

Fine Twist Hair: jak wyżej opis producenta ?Bardzo cienkie poskręcane włókna czynią ten materiał atrakcyjnym w przypadku wszystkich typów streamerów, a w szczególności podczas wykonywania much szczupakowych.?

Flash Icelandic Sheep Hair ?Wyjątkowa mieszanka podszerstka owcy islandzkiej i fleszu. Materiał muchowy szczególnie polecany do wykonywania dużych much - szczególnie szczupakowych, czy tubowych.?
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f6600cd2cac_pikefinder.jpg

Całe multum:
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65fe167a43_pikefinder.jpg
Ghost Hair

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65fbf9865d_pikefinder.jpg
furrybou long

Najczęściej używane (nazywane tak przez nas) tzw. dywany
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65b0dd1470_pikefinder.jpg
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65b2d425c3_pikefinder.jpg

I jak to wszystko opisać. Dość tego. Sami poszperajcie na stronkach.

Jeżeli będziecie chcieli zrobić jakąś konkretna muchę to wzorów jest wiele. Często też opisuje się dokładnie jakich materiałów do niej użyć.

Pozostały jeszcze oczy płaskie, holograficzne i 3D (najczęściej lepione na woskowanym papierze). Wystarczy zdjąć i przykleić (przydało by się zabezpieczyć lakierem bo inaczej szybko odpadną). Główki czy wałeczki z pianki do robienia popperów, pianka do owijania trzonka haczyka żeby mucha była pływająca i wiele innych.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f65b7304045_pikefinder.jpg
Chemia:

Jeżeli chcecie bawić się w robienie tułowii much z tzw. dubbingów powinniście zaopatrzyć się w wosk do smarowania nici. Jeżeli nie (bo przyjdzie na to czas) wystarczy Wam jakiś lakier. Najlepiej szybkoschnący i elastyczny. Ja używam lakieru firmy Hends (wydatek rzędu do 10 zł). Lakier na bazie toluenu (schnie w kilka sekund). Lakiery te są w różnych kolorach. Na początek wystarczy jeden (transparent- bezbarwny) do którego warto dokupić rozpuszczalnik tej samej firmy ( to tak na wszelki, gdyby zgęstniał). Warto tez zafundować sobie żywice dwuskładnikową szybkoschnącą np. poxipol, UHU lub podobną (to do robienia lub wzmacniania główek. I to tyle.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f694c813dc4_pikefinder.jpg
Po prawej lakier firmy Wapsi (wodny). To lakier do główek. Sporo zalet i jedną wadę, zakrętka tak przysycha, że nie da się odkręcić.

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/szczupak_pike_52f6951351d43_pikefinder.jpg

Główkę kształtuje się jak żywica trochę stwardnieje. Jak już nie klei się do palców kształtujemy główkę i zostawiamy do stwardnienia

Oczywiście jak ktoś będzie chciał to można nawet zakupić żywice światłoutwardzalne i lampę UV, ale to zostawmy tym co łowią wyłącznie na muchy i robią ich dużo lub tym co maja nadmiar kasy.

I na tym koniec. Za trochę zaczniemy kręcić. Ale wcześniej muszę nakręcić jakieś filmiki z kręcenia.

Pozdrawiam KRĘTACZY.
Loniek

PikeFighter
Witam...
Ja dodałbym jeszcze do tego zestawu Hair Stacker,dzięki któremu bedziemy mogli układać zimową sierść sarny do wiązania bardzo skutecznych chruścików tzw.Goddard Sadge.To bardzo prosta muszka do uwiązania.

Jacek Wrobel
Świetna sprawa takie warsztatowe pogaduchy, do tej pory kręciłem koguty i puchowce właśnie w ręku ale chyba spróbuję czegoś nowegoGrin Muszę dokończyć trochę wobków i biorę się za muchyHihi
" Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą".

- Pearl Buck

PikeFighter
Panie Jacku w takim razie pozostaje mi życzyć panu "Powodzenia"

Longin Bojanowski
Jacku, można też kręcić jakieś jak mawiają mikrojigi. Trzeba trochę o materiałach Ale tego jest tyle, że strach się brać. Chyba zacznę pisać w normalnym edytorze a później się wlepi. No i fotki. Trzeba by ich sporo.
Loniek

Jacek Wrobel
No i dziękuję bardzo, imadełko już zamówiłem, piór wszelakich, chenilli, jedwabi, lamet, drutów i haczyków zapas mam. Może zacznę trochę wcześniej, kto wie?Grin Ale śmiało, rozkręcajcie ten temat bo widzę, że jest od kogo i czego się uczyć!Bravo
" Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą".

- Pearl Buck

Damian Poweska
Ja już dwa lata się zastanawiałem nad zakupem imadełka aby jakieś koguciki robić pod pstrągi lub sandacze ale przerażają mnie te wszystkie szczypce, szczypeczki Smile
Jakby miał ktoś czas i pokazał jakiś filmik do czego to wszystko służy to by było prościej dla zwykłego szaraka takiego jak ja Smile

PikeFighter
Gdzieś na kompie mam zdjęcia jak robiłem muchę karpiową(suchą) na konkurs to ok.20 fotek dobrej jakości i jak się jej doszukam to wstawię,a i przy okazji będzie można skorzystać podczas robienia samodzielnie pierwszej muchy.

Longin Bojanowski
Damian Poweska napisał(a):

Ja już dwa lata się zastanawiałem nad zakupem imadełka aby jakieś koguciki robić pod pstrągi lub sandacze ale przerażają mnie te wszystkie szczypce, szczypeczki Smile
Jakby miał ktoś czas i pokazał jakiś filmik do czego to wszystko służy to by było prościej dla zwykłego szaraka takiego jak ja Smile

Tak naprawdę to konieczne jest imadełko , nawijarka i jakieś nożyczki. Reszta to tylko przyrządy ułatwiające kręcenie.
Loniek

Damian Poweska
Pięknie LoniekGratulacje po całym artykule pewnie zakupię imadełko Smile

Longin Bojanowski
Jak chcesz kręcić, to zamawiaj. Została tylko chemia, to lakiery, kleje. Tak na prawdę potrzebny jest jeden. Reszta to tylko inne rodzaje, lepsze lub gorsze. A jak skończę to zrobię jakieś filmiki. Może na początek jakiegoś puchowca i micro jiga. Kolorki sam dobierzesz pod swoje pstrągi.
Loniek

Damian Poweska
Poczekam jeszcze i zobaczę jak się robi koguty na pstrągaski ewentualnie na sandacze bo tylko to będę robił.

Arek Pawlak
Myślę, że ten temat zostawimy dla kwestii narzędziowo - materiałowych, a dla technicznych założymy drugi...
Pozdrawiam, Arek.

Longin Bojanowski
Dorzucam filmik, jak używać wiązadełek. Filmik dobrze zrobiony i pokazuje różne sposoby.

YouTube Video

Loniek

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.11
11,237,192 unikalne wizyty