PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Interpretacja obrazu echosondy
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Styczeń 2019
Łowca Ryby Miesiąca
Kamil Zaczkiewicz

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

W oczekiwaniu na maj
W oczekiwaniu na maj
W oczekiwaniu na maj

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 3

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,326

· Najnowszy użytkownik: zbyszek

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Interpretacja obrazu echosondy
Arek Pawlak
Myślę, że taki temat przyda się na forum, bo sam mam wielokrotnie problem z właściwą interpretacją zapisu.
Na początek wrzucam cztery skany i proszę o wpisy, co kto widzi na ekranie (rodzaj dna, termoklina, ryby, itd.).

1.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c276f646_forumsumowe.jpg

2.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c8041dd2_forumsumowe.jpg

3.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c476f1ab_forumsumowe.jpg

4.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c6a9de16_forumsumowe.jpg
Pozdrawiam, Arek.

Robert Dubis
1ekran- dno twarde, na górce korzenie, ryby najprawdopodobniej sandacze (drapieżniki), ciekawa miejscówka, warta obłowienia.
2ekran-dno twarde, na stoku widać łuczki drapieżników najprawdopodobniej okonie, sandaczyki, wyżej białoryb,mus stanąć i parę razy im zagrać przynętą.
3ekran-dno dość twarde,niewielka górka, na moje oko stoi szczupły i trochę białorybu, można popróbować przepłynąć kilka razy w trolu.
4ekran- dno twarde niewielkie rośliny, ryby to białoryb, spławiczek garśc zanęty, i heja.
Witam wszystkich pasjonatów wędkarstwa i nie tylko.:s:s

Lukasz Szlafka
Ja pitole dla mnie to jakaś magia, chyba nie ogarnę tego dopóki nie dorobię się łódki i echo Smile
Robert po czym poznajesz że na 2 foto dno twarde , a na 3 dość twarde ? kolory takie same ?
<',)))>< Gofer

Robert Dubis
Lukasz Szlafka napisał(a):

Ja pitole dla mnie to jakaś magia, chyba nie ogarnę tego dopóki nie dorobię się łódki i echo Smile
Robert po czym poznajesz że na 2 foto dno twarde , a na 3 dość twarde ? kolory takie same ?

Delikatna obwódka czerwona dna wskazuje na to że jest delikatnie miękko.

Maciej Marchwiak
A gdzie widać termoklinę ?
Camelot

Jan Brzozowski
U góry ekranu, Maćku. Najcieplej jest u góry, co pokazuje kolor czerwony i pomarańczowy. Niebieski pokazuje już chłodniejszą wodę.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Maciej Marchwiak
Takie same pasy kolorów są na dnie ?
Camelot

Jan Brzozowski
Niedokładnie się wyraziłem, Maćku. Te kolorowe paski u góry odzwierciedlają temperaturę wody.
Natomiast definicja termokliny brzmi następująco:
Jest to wąska warstwa wody, w której następuje gwałtowna zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości. Latem poniżej termokliny temperatura gwałtownie maleje wraz z głębokością, natomiast zimą poniżej termokliny temperatura rośnie.
W polskich jeziorach występuje na granicy 7-8 metrów latem, wiosną nawet na głębokości 1m. To oczywiście jest uzależnione też od temperatury wody, wiatru i innych czynników pogodowych.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Lukasz Szlafka
Robert Dubis napisał(a):

Lukasz Szlafka napisał(a):

Delikatna obwódka czerwona dna wskazuje na to że jest delikatnie miękko.

Ja na 2,3 i 4 widzę czerwoną obwódkę Smile coś mi się wydaje że jak już się dorobię łódki i echa to będę na nim wchodził na facebooka tylko Grin
<',)))>< Gofer

Robert Dubis
No dobrze, ogólnie dno na wszystkich obrazach jest twarde piaszczyste z lekką warstwą mułku, jeżeli chodzi o termoklinę trzeba patrzeć na głębokość występowania rybek, tam są najodpowiedniejsze warunki i temperatura do żerowania.

Arek Pawlak
Jan Brzozowski napisał(a):

Niedokładnie się wyraziłem, Maćku. Te kolorowe paski u góry odzwierciedlają temperaturę wody.
Natomiast definicja termokliny brzmi następująco:
Jest to wąska warstwa wody, w której następuje gwałtowna zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości. Latem poniżej termokliny temperatura gwałtownie maleje wraz z głębokością, natomiast zimą poniżej termokliny temperatura rośnie.
W polskich jeziorach występuje na granicy 7-8 metrów latem, wiosną nawet na głębokości 1m. To oczywiście jest uzależnione też od temperatury wody, wiatru i innych czynników pogodowych.

Temperatura wody ma bezpośredni związek z jej natlenieniem i dlatego tzw. termoklina to najlepsze miejsce dla bytowania ryb (tyle wyczytałem).
Pozdrawiam, Arek.

Maciej Marchwiak
Sorry za moją dociekliwość ! Echosondy nigdy nie miałem w ręku. Nawet na obrazku dobrze nie widziałem ! Dlatego moje pytanie, bo chciałbym mieć jakąś wyobraźnię co tak w rzeczywistości można na tym zobaczyć ? Z tą termoklimą to wszystko się zgadza ! Natomiast moja ciekawość szła w kierunku , czy za pomocą tego urządzenia można odczytać aktualną mapę termiczną przekroju łowiska i gdzie to widać ? Czy np. aparat posiada funkcję odczytywania zmian temperatury wraz ze zmianą głębokośći ? I jeśli rejestruje coś takiego , to gdzie to widać i na ile jest to dokładne ? Na fotkach widzę , że głębokość jest wyświetlana cyfrowo . Natomiast temperatury nie widać ? Rozumuję z tego oraz z Waszych odpowiedzi na moje zapytanie, że echosonda nie rejestruje wykresu termicznego na tyle dokładnie by można go odczytać cyfrowo w w stopniach Celsjusza ? Należy się jedynie domyślać na podstawie kolorów w sposób poglądowy, gdzie woda jest cieplejsza a gdzie zimniejsza, bez wiedzy gdzie i ile ma konkretnie stopni ? Czy tak to jest ? Czy może inaczej ?
Camelot

Arek Pawlak
Tak to jest. Czujnik w sonarze rejestruje temperaturę przy powierzchni. Reszta obrazu, to po prostu zapis echa wysłanego przez sonar, odbitego od dna i wyłapanego przez sonar. Dlatego tak ważna jest interpretacja zapisu...

Na ekranie zapisują się kolejne pionowe linie, które tworzą obraz.
Np. taki:

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c1269c69_forumsumowe.jpg

Normalnie każdy odczyta, że jest to głęboka rynna i jest to prawda tylko w przypadku, gdy płynąc łódką nie wykonujemy gwałtownych manewrów. Bo równie dobrze może to być obraz stoku górki, za którą zrobiliśmy zwrot o 180 stopni i napłynęliśmy na nią z powrotem. To samo dzieje się z zapisami ryb.
Pozdrawiam, Arek.

Maciej Marchwiak
Powoli zaczynam czaić możliwości tego urządzenia Smile
Camelot

Arek Pawlak
Robert Dubis napisał(a):

1ekran- dno twarde, na górce korzenie, ryby najprawdopodobniej sandacze (drapieżniki), ciekawa miejscówka, warta obłowienia.
2ekran-dno twarde, na stoku widać łuczki drapieżników najprawdopodobniej okonie, sandaczyki, wyżej białoryb,mus stanąć i parę razy im zagrać przynętą.
3ekran-dno dość twarde,niewielka górka, na moje oko stoi szczupły i trochę białorybu, można popróbować przepłynąć kilka razy w trolu.
4ekran- dno twarde niewielkie rośliny, ryby to białoryb, spławiczek garśc zanęty, i heja.

Rzeczywiście obrazki zapisane na łowisku sandaczowym... Jak Ty to odczytujesz???
Pozdrawiam, Arek.

Robert Dubis
1.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c276f646_forumsumowe.jpg

Na tym ekranie najlepiej widać sandacze, rybka stoi do góry łbem, nieraz można zobaczyć obraz sandaczy jeden nad drugim, poukładane jak ręczniki w szafie.

Kris
Porobiłem parę zdjęć z echosondy i nie wszystkie są dla mnie jasne dodając że zostały zrobione na 150 ha jeziorze Rgielskim głebokość max ok 17 m .
Ryby : sielawa ,szczupak, okoń ,sandacz,karp,tołpyga,karaś,płoć,wzdręga,miętus
Proszę o interpretację zdjęć ja osobiście jakąś wiedzę posiadam ale muszę jeszcze dużo się nauczyć w większym gronie będzie łatwiej Cool

Kris
pikefinder.pl/upload_img/23159_20141211_151135 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/48175_20141211_154040 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/32601_20141211_154533 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/96073_20141211_153216 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/93074_20141211_153343 (800x450).jpg

Arek Pawlak
Te duże "plamy" to wyglądają mi na ławice drobnych ryb.
Pozdrawiam, Arek.

J-23
Próba tworzenia mapy echo Helikx7

[c=http://pikefinder.pl/upload_img/40786_20180707_182328.jpg]pikefinder.pl/upload_img/40786_20180707_182328.jpg[/url]
x1

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.14
11,464,438 unikalne wizyty