PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Interpretacja obrazu echosondy
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Październik 2017
Łowca Ryby Miesiąca
Łukasz Szlafka

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

Odlot
Rugia 2017
Rugia

2016
Łowca Ryby Roku
Kamil Zaczkiewicz

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,260

· Najnowszy użytkownik: Braco

Stop sieciom w PZW

Złóż życzenia urodzinowe

Zobacz temat

Drukuj temat
Interpretacja obrazu echosondy
Arek Pawlak
Myślę, że taki temat przyda się na forum, bo sam mam wielokrotnie problem z właściwą interpretacją zapisu.
Na początek wrzucam cztery skany i proszę o wpisy, co kto widzi na ekranie (rodzaj dna, termoklina, ryby, itd.).

1.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c276f646_forumsumowe.jpg

2.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c8041dd2_forumsumowe.jpg

3.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c476f1ab_forumsumowe.jpg

4.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c6a9de16_forumsumowe.jpg
Pozdrawiam, Arek.

Robert Dubis
1ekran- dno twarde, na górce korzenie, ryby najprawdopodobniej sandacze (drapieżniki), ciekawa miejscówka, warta obłowienia.
2ekran-dno twarde, na stoku widać łuczki drapieżników najprawdopodobniej okonie, sandaczyki, wyżej białoryb,mus stanąć i parę razy im zagrać przynętą.
3ekran-dno dość twarde,niewielka górka, na moje oko stoi szczupły i trochę białorybu, można popróbować przepłynąć kilka razy w trolu.
4ekran- dno twarde niewielkie rośliny, ryby to białoryb, spławiczek garśc zanęty, i heja.
Witam wszystkich pasjonatów wędkarstwa i nie tylko.:s:s

Lukasz Szlafka
Ja pitole dla mnie to jakaś magia, chyba nie ogarnę tego dopóki nie dorobię się łódki i echo Smile
Robert po czym poznajesz że na 2 foto dno twarde , a na 3 dość twarde ? kolory takie same ?
<',)))>< Gofer

Robert Dubis
Lukasz Szlafka napisał(a):

Ja pitole dla mnie to jakaś magia, chyba nie ogarnę tego dopóki nie dorobię się łódki i echo Smile
Robert po czym poznajesz że na 2 foto dno twarde , a na 3 dość twarde ? kolory takie same ?

Delikatna obwódka czerwona dna wskazuje na to że jest delikatnie miękko.

Maciej Marchwiak
A gdzie widać termoklinę ?
Camelot

Jan Brzozowski
U góry ekranu, Maćku. Najcieplej jest u góry, co pokazuje kolor czerwony i pomarańczowy. Niebieski pokazuje już chłodniejszą wodę.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Maciej Marchwiak
Takie same pasy kolorów są na dnie ?
Camelot

Jan Brzozowski
Niedokładnie się wyraziłem, Maćku. Te kolorowe paski u góry odzwierciedlają temperaturę wody.
Natomiast definicja termokliny brzmi następująco:
Jest to wąska warstwa wody, w której następuje gwałtowna zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości. Latem poniżej termokliny temperatura gwałtownie maleje wraz z głębokością, natomiast zimą poniżej termokliny temperatura rośnie.
W polskich jeziorach występuje na granicy 7-8 metrów latem, wiosną nawet na głębokości 1m. To oczywiście jest uzależnione też od temperatury wody, wiatru i innych czynników pogodowych.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Lukasz Szlafka
Robert Dubis napisał(a):

Lukasz Szlafka napisał(a):

Delikatna obwódka czerwona dna wskazuje na to że jest delikatnie miękko.

Ja na 2,3 i 4 widzę czerwoną obwódkę Smile coś mi się wydaje że jak już się dorobię łódki i echa to będę na nim wchodził na facebooka tylko Grin
<',)))>< Gofer

Robert Dubis
No dobrze, ogólnie dno na wszystkich obrazach jest twarde piaszczyste z lekką warstwą mułku, jeżeli chodzi o termoklinę trzeba patrzeć na głębokość występowania rybek, tam są najodpowiedniejsze warunki i temperatura do żerowania.

Arek Pawlak
Jan Brzozowski napisał(a):

Niedokładnie się wyraziłem, Maćku. Te kolorowe paski u góry odzwierciedlają temperaturę wody.
Natomiast definicja termokliny brzmi następująco:
Jest to wąska warstwa wody, w której następuje gwałtowna zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości. Latem poniżej termokliny temperatura gwałtownie maleje wraz z głębokością, natomiast zimą poniżej termokliny temperatura rośnie.
W polskich jeziorach występuje na granicy 7-8 metrów latem, wiosną nawet na głębokości 1m. To oczywiście jest uzależnione też od temperatury wody, wiatru i innych czynników pogodowych.

Temperatura wody ma bezpośredni związek z jej natlenieniem i dlatego tzw. termoklina to najlepsze miejsce dla bytowania ryb (tyle wyczytałem).
Pozdrawiam, Arek.

Maciej Marchwiak
Sorry za moją dociekliwość ! Echosondy nigdy nie miałem w ręku. Nawet na obrazku dobrze nie widziałem ! Dlatego moje pytanie, bo chciałbym mieć jakąś wyobraźnię co tak w rzeczywistości można na tym zobaczyć ? Z tą termoklimą to wszystko się zgadza ! Natomiast moja ciekawość szła w kierunku , czy za pomocą tego urządzenia można odczytać aktualną mapę termiczną przekroju łowiska i gdzie to widać ? Czy np. aparat posiada funkcję odczytywania zmian temperatury wraz ze zmianą głębokośći ? I jeśli rejestruje coś takiego , to gdzie to widać i na ile jest to dokładne ? Na fotkach widzę , że głębokość jest wyświetlana cyfrowo . Natomiast temperatury nie widać ? Rozumuję z tego oraz z Waszych odpowiedzi na moje zapytanie, że echosonda nie rejestruje wykresu termicznego na tyle dokładnie by można go odczytać cyfrowo w w stopniach Celsjusza ? Należy się jedynie domyślać na podstawie kolorów w sposób poglądowy, gdzie woda jest cieplejsza a gdzie zimniejsza, bez wiedzy gdzie i ile ma konkretnie stopni ? Czy tak to jest ? Czy może inaczej ?
Camelot

Arek Pawlak
Tak to jest. Czujnik w sonarze rejestruje temperaturę przy powierzchni. Reszta obrazu, to po prostu zapis echa wysłanego przez sonar, odbitego od dna i wyłapanego przez sonar. Dlatego tak ważna jest interpretacja zapisu...

Na ekranie zapisują się kolejne pionowe linie, które tworzą obraz.
Np. taki:

pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c1269c69_forumsumowe.jpg

Normalnie każdy odczyta, że jest to głęboka rynna i jest to prawda tylko w przypadku, gdy płynąc łódką nie wykonujemy gwałtownych manewrów. Bo równie dobrze może to być obraz stoku górki, za którą zrobiliśmy zwrot o 180 stopni i napłynęliśmy na nią z powrotem. To samo dzieje się z zapisami ryb.
Pozdrawiam, Arek.

Maciej Marchwiak
Powoli zaczynam czaić możliwości tego urządzenia Smile
Camelot

Arek Pawlak
Robert Dubis napisał(a):

1ekran- dno twarde, na górce korzenie, ryby najprawdopodobniej sandacze (drapieżniki), ciekawa miejscówka, warta obłowienia.
2ekran-dno twarde, na stoku widać łuczki drapieżników najprawdopodobniej okonie, sandaczyki, wyżej białoryb,mus stanąć i parę razy im zagrać przynętą.
3ekran-dno dość twarde,niewielka górka, na moje oko stoi szczupły i trochę białorybu, można popróbować przepłynąć kilka razy w trolu.
4ekran- dno twarde niewielkie rośliny, ryby to białoryb, spławiczek garśc zanęty, i heja.

Rzeczywiście obrazki zapisane na łowisku sandaczowym... Jak Ty to odczytujesz???
Pozdrawiam, Arek.

Robert Dubis
1.
pikefinder.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_50102c276f646_forumsumowe.jpg

Na tym ekranie najlepiej widać sandacze, rybka stoi do góry łbem, nieraz można zobaczyć obraz sandaczy jeden nad drugim, poukładane jak ręczniki w szafie.

Kris
Porobiłem parę zdjęć z echosondy i nie wszystkie są dla mnie jasne dodając że zostały zrobione na 150 ha jeziorze Rgielskim głebokość max ok 17 m .
Ryby : sielawa ,szczupak, okoń ,sandacz,karp,tołpyga,karaś,płoć,wzdręga,miętus
Proszę o interpretację zdjęć ja osobiście jakąś wiedzę posiadam ale muszę jeszcze dużo się nauczyć w większym gronie będzie łatwiej Cool

Kris
pikefinder.pl/upload_img/23159_20141211_151135 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/48175_20141211_154040 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/32601_20141211_154533 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/96073_20141211_153216 (800x450).jpg

pikefinder.pl/upload_img/93074_20141211_153343 (800x450).jpg

Arek Pawlak
Te duże "plamy" to wyglądają mi na ławice drobnych ryb.
Pozdrawiam, Arek.

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.12
10,195,136 unikalne wizyty