PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Rzeka Pisa
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Listopad 2018
Łowca Ryby Miesiąca
Jan Brzozowski

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

listopad
grzyby
Szczupaczyca 116

2017
Łowca Ryby Roku
Łukasz Szlafka

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,326

· Najnowszy użytkownik: Blazej-d

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Rzeka Pisa
Maciek Chrzanowski
Chciałbym podzielić się z Wami moimi spinningowymi doświadczeniami z łowienia na Pisie. Na początek kilka podstawowych danych o rzece. Pisa (dawniej zwana Galindą) zaczyna bieg wypływając z jez. Roś (115 m. n.p.m.) na Równinie Mazurskiej w mieście powiatowym Pisz. Odprowadza wody z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich pełniąc rolę szlaku wodnego.

W górnym biegu przepływa przez wschodnią część Puszczy Piskiej. Górny odcinek Pisy obfituje w okonia, płoć, bolenia oraz wędrujące duże okazy leszcza. Nurt rzeki jest miejscami spokojny innym razem bystry, W środkowym biegu rzeki przeważają piękne okazy bolenia, kleń, jaź, certa i brzana. Pisa kończy swój bieg po 82 km wpadając do Narwi w okolicach Nowogrodu. Dolny odcinek rzeki jest bardziej urozmaicony gatunkowo. Pojawiają się tutaj gatunki ryb typowe dla rzeki Narew m.in. szczupak, sum, sandacz.

Swoją przygodę z wędkarstwem zacząłem od dziecka, kiedy to z dziadkiem i z ojcem jeździliśmy na wyprawy wędkarskie. Na początku był spławik do tej pory pamiętam jak wyczekiwałem końca tygodnia, żeby w sobotę rano pojechać na ryby. Na spławik łowiliśmy przeważnie leszcze, rozpióry, płocie i małe klenie. Później łowiłem na grunt, jednak cały czas czułem, że nie było to "to"... Zacząłem spinningować i to mnie najbardziej wciągnęło i pochłonęło bez reszty. Tak zostało do dziś, TYLKO SPINNING.

Rybami które najbardziej lubię łowić są klenie i bolenie. Pisa choć lata świetności ma juz za sobą nadal może nas obdarzyć dorodnymi kleniami oraz pięknymi boleniami. Klenie można próbować przechytrzyć zarówno wzdłuż burt na zakrętach, jak i na płytkich prostkach. Na tej rzece bolenie to prawdziwe wyzwanie dla każdego wędkarza, gdyż są płochliwe a przez to bardzo trudne do złowienia.

Klenie najczęściej łowię w rynnach znajdujących się w okolicach brzegu. Równie dobrym miejscem są dość płytkie zakręty, opaski oraz kamienne rafy.

pikefinder.pl/upload_img/28034_rzeka_pisa_1-Resizer-800Q100.jpg

W rynnach ryby te łowię na 3-4cm woblerki kolorem naśladujące uklejki oraz czarne woblerki ze złotymi akcetami. Co ciekawe w moim kleniowym arsenale doskonale spisuję się również malowanie imitujące okonia.

pikefinder.pl/upload_img/20965_rzeka_pisa_2-Resizer-800Q100.jpg

Przeważnie miejsca obławiam wachlarzem, to sprawdzona i skuteczna metoda prowadzenia przynęty. Od jakiegoś czasu zacząłem łowić na przynęty powierzchniowe, z racji swojej widowiskowości bardzo przypadło mi ono do gustu. Wszelkiego rodzaju żuczki ,chrabąszcze to wabiki, którym trudno jest się oprzeć kleniom z Pisy, szczególnie jak spadnie ona praktycznie rybie na głowę. W takim przypadku czas reakcji ryby jest bardzo krótki a brania szybkie i trudne do zacięcia, jednak sam widok momentu ataku jest niesamowity i bezcenny.

pikefinder.pl/upload_img/46193_rzeka_pisa_3-Resizer-800Q100.jpg

Do łowienia na smużaki wybieram płytkie i zarośnięte drzewami odcinki rzeki o twardym żwirowym dnie.

pikefinder.pl/upload_img/79634_rzeka_pisa_4-Resizer-800Q100.jpg

W Pisie woda jest bardzo przejrzysta więc do potencjalnych stanowisk ryb trzeba podchodzić naprawdę cicho i ostrożnie od tego w główniej mierze zależy sukces połowu. Podczas kleniowanie często trafiają się niespodzianki w postaci niezamierzonego przyłowu.

pikefinder.pl/upload_img/28941_rzeka_pisa_5-Resizer-800Q100.jpg

Będąc kiedyś nad wodą natrafiłem na tarło kleni i dopiero wtedy zobaczyłem jakie piękne ryby tego gatunku żyją w Pisie. Jak tylko stan wody pozwalał zawsze lubiłem obserwować te widowisko. Mając w pamięci poprzednie lata odnoszę wrażenie, że z roku na rok ubywa tych ryb, gdyż co raz mniej ich obserwuję na tarle.

Teraz druga odsłona, czyli bolenie z Pisy. Przechytrzenie tej ryby w czystej wodzie to prawdziwe wyzwanie, które potrafi nauczyć pokory nawet wędkarzy z długim stażem.

Bolenie można łowić na całej długości rzeki, jednak dla mnie najlepszy jest początkowy bieg rzeki w okolicach Pisza oraz środkowa jej część.

pikefinder.pl/upload_img/94376_rzeka_pisa_6-Resizer-800Q100.jpg

Ryby te zajmują zazwyczaj stanowiska na płytkich zakrętach, przy samych burtach, oraz na mini przykosach. Dobrymi łowiskami są też żwirowe rynny oraz na przewężeniach rzeki przypominające tzw. wlewy

pikefinder.pl/upload_img/71349_rzeka_pisa_7-Resizer-800Q100.jpg

Bardzo często rapy można zauważyć patrolujące swój rewir przy opaskach, najczęściej widywałem je spływające z prądem rzeki.

pikefinder.pl/upload_img/79658_rzeka_pisa_8-Resizer-800Q100.jpg

Polując na bolki używam typowo boleniowych woblerów, specjalne gumy oraz na bardzo ciekawy powiechrzniowy wabik "łamaniec'' - blaszka ta ślizga się po powierzchni wody.

pikefinder.pl/upload_img/92063_rzeka_pisa_9-Resizer-800Q100.jpg

Jak tylko widać boleniowe ataki to próbuje je łowić "na szybko" z powierzchni zwijając żyłkę w ekspresowym tempie. Jeżeli brak jest oznak żerowania w górnych partiach wody próbuję szczęścia łowiąc w toni lub przy dnie. Niejednokrotnie zdarzało się, że ryba podpływała do wobka "pocałowała" go i odpływała w nurt rzeki. Bolenie przeważnie atakowały moje przynęty w pierwszych metrach prowadzenia wabika. Łowiąc na woblery rzucam przynętę pod przeciwległy brzeg i pozwalam jej spłynąć pod mój brzeg i prowadzę je wzdłuż niego.

Dobrym efektem pobudzającym bolenie do brania jest podszarpywanie przynęty aby od czasu błysnęła w słońcu. Przy braku efektów zmieniam technikę i rzucam swoją przynęta bezpośrednio za potencjalne stanowisko ryby i przeprowadzam wabik w szybkim tempie.

pikefinder.pl/upload_img/98340_rzeka_pisa_10-Resizer-800Q100.jpg

Jeszcze nie udało mi sie znaleźć sposobu na te największe okazy kleni i boleni, jednak wiem, że z czasem rzeka wynagrodzi mi wszystkie godziny spędzone nad wodą Każdą wolną chwilę staram się spędzać nad moją Pisą i poznawać jej kolejne tajemnice. Rzeka potrafi nauczyć pokory, czasami nie można złowić nawet okonka wielkości palca, a następnym razem okaże się hojna i obdarzy mnie piękną rybą. To właśnie w niej uwielbiam nieprzewidywalność. Myślę, że choć trochę przybliżyłem moje spiningowanie na Pisie.

Pozdrawiam Maciek Chrzanowski
Maciek25
Edytowane przez Arek Pawlak dnia 06.09.2013 19:58

Maciej Marchwiak
Jezu ! - Ale piękna rzeka ! W następnym życiu chcę się urodzić na Pisą ! Proszę odnotować gdzie trzeba !

Bogumil Trzcinka
Świetny tekst Tak Trzymać Niema bata w przyszłym sezonie muszę kilka wypraw poświęcić Pisie Angry W sumie to od zawsze to sobie obiecuję i zawsze na obietnicach się kończy Bezradny Wstyd się przyznać Sad Mieszkam jakieś 5 km od ujścia Pisy do Narwi a od zawsze jakoś mi tam nie po drodze . Tekst maćka ro chyba najlepsza motywacja żeby odwiedzić to rzeczkie Grin

Maciek Chrzanowski
Hej.Dzięki za miłe słowaSmilePisa jest rzeczywiście piękną rzeczką, ale również bardzo wymagająca. Bobo ja z kolei jestem bardzo często w Twoich okolicach na Narwi Smile

Bogumil Trzcinka
Maciek kiedy zazwyczaj kończysz swój sezon na Pisie ?

Mariusz Karpowicz
Podejrzewam, że wtedy kiedy większość z Nas- kiedy zaczyna się okres ochronny szczupaka- albo woda zamarznie.
Maniek

Maciek Chrzanowski
Hej.Nie było mnie jakiś czas ponieważ w pracy młyn itp SmileSezon kończę na koniec listopada.Choć właśnie teraz jest szansa na ładnego szczupaka z zanim lód nie skuje starorzeczy ale ja jestem ciepłolubny więc juz koniec sezonu dla mnieWink

Bogumil Trzcinka
Teraz to już koniec sezonu dla wszystkich spinningistów Bezradny starorzecza już dawno skute lodem a Narwią płynie masa kry Bezradny Pisą pewnie też Grin

Dwa lata temu rozmawiałem z wędkarzem który zaklinał się że zna około 12 metrowy dół na Pisie , po drugiej stronie jakiejś plaży Grin Jednak zabij mnie nie pamiętam miejscowości Bezradny Znasz to miejsce ?

Maciek Chrzanowski
Nie znam tego miejsca ale wiem gdzie jest dołek około 7-8m i parę 4-5m. Mimo niewielkiej rzeczki czasami można naprawdę zdziwić się głębokością WinkChciałbym dodać jeszcze że na ujściu Pisy z jeziora Roś można trafić ładnego szczupaka.Pewien znany Piski wędkarz złowił tam szczupaka 120cm!

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.10
11,340,401 unikalne wizyty