PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: "Szkockie" pstrągi
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Maj 2019
Łowca Ryby Miesiąca
rutekm

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Pike Wersminia
Szczuapk
Szczuapk

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Strony partnerskieTranslate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 1

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 1,260

· Najnowszy użytkownik: 2j73

Stop sieciom w PZWZłóż życzenia urodzinowe

Zobacz temat

 Drukuj temat
"Szkockie" pstrągi
Maciej Kowalkowski
Pstrąg jest jedną z najpiękniejszych ryb górskich wód. Było już o nich pisane niejedno, ale ja chciałby poświęcić trochę informacji na temat pstrągów występujących w Szkockich łowiskach, jako że sam tam wędkuję. Opisy te zamieszczałem już na swoim forum, ale że nie każdy tam zajrzy...podzielę się z wami tu moimi krótkimi wypocinami na temat odmian pstrąga.
W Polsce najbardziej znane są pstrąg potokowy, źródlany i tęczowy. Tymczasem w Szkocji odmian pstrąga jest znacznie więcej i warto zapoznać się z informacjami na ich temat, by wiedzieć co się ma na haczykuSmile
To zaczynamy:

BROOK TROUT

Pierwszym przedstawicielem pstrągowatych jest Brook Trout (salvenius fontinalis), czyli pstrąg źródlany. Najliczniej w naturze występuje w Ameryce płn. i właśnie z tamtych rejonów został sprowadzony do Europy pod koniec XIX w. Tak i w Polsce, jak i w interesującej nas Szkocji występuje nielicznie w czystych, bystrych rzekach i strumieniach pochodząc z zarybień lub uciekając z prywatnych hodowli. W Szkocji najczęściej spotykany na tzw,"fisheries" czyli stawach hodowlanych.
Dorasta do 20-35 cm (max50) , choć zdarzają się i większe okazy. Najdłuższy zarejestrowany źródlak miał 86 cm, a największy wagowo 6,6kg. W naturze rzadko dożywa 7 lat, choć zarejestrowano 15 letnie okazy w kalifornijskich siedliskach.
Jego ubarwienie może nieznacznie się różnić, zależnie od warunków i pokarmu.Ciało wydłużone, lekko bocznie ścieśnione. Otwór gębowy sięga za tylną krawędź oka. Grzbiet zielonobrązowy. Na zielonożółtych bokach charakterystyczny marmurkowy wzorek oraz zielone, czerwone i żółte plamki. Płetwy ogonowa i grzbietowa są jasnooliwkowe, ta pierwsza nakrapiana czarnymi plamkami. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa są pomarańczowe, ich białe krawędzie mają czarną obwódkę. Samce w okresie rozrodu mają jaskrawopomarańczowe podbrzusze.
Brook Trout preferuje bardzo czyste, bystre rzeki i strumienie, jest wrażliwy na słabe dotlenienie wody i zanieczyszczenia takie jak kwaśne deszcze. Jego dieta to skorupiaki, żaby i inne płazy, owady, mięczaki, mniejsze ryby, bezkręgowce, a nawet małe ssaki takie jak nornice. Sam jest pokarmem dla ptaków i minogów rzecznych.
Zazwyczaj całe życie spędzają w wodach słodkich, ale niektóre potocznie zwane "salters" lub "sea-run" mogą spędzić nawet do trzech miesięcy w morzu, na wiosnę nie oddalając się więcej niż kilka kilometrów od ujścia rzeki. Powraca na tarło późnym latem lub jesienią.
Samica buduje gniazda w miejscach gdzie wody gruntowe przenikają do góry przez żwir i tam składa jaja, które wylęgują się po 95-100 dniach.
W niektórych częściach świata źródlak (po sprowadzeniu) na tyle wytrzebił rodzime gatunki, że jest uważany za szkodnika. Natomiast jego populacja w Ameryce spadła drastycznie poprzez ingerencję człowieka...Budowy tam, elektrowni wodnych itd. bardzo uszczupliły populację tego gatunku. Wiele strumieni zostało zanieczyszczonych podczas wyrębów lasów, gdzie populacja Brook Trouta spadła do zera i sztucznie zastąpiono ją takimi gatunkami jak smallmouth bas, okoń, tęczak i potokowiec. Te gatunki bowiem nie są tak wrażliwe na zanieczyszczenia i lepiej się przystosowują do nowych warunków.
Poniżej fotki Brook Trouta.


pikefinder.pl/upload_img/92715_brook_trout.jpg pikefinder.pl/upload_img/76501_brook_trout2.jpg

-------------------------------------------------------------------

TIGER TROUT


Czas na opis kolejnego przedstawiciela pstrągowatych. Tym razem pod lupę poszedł Pstrąg tygrysi (tiger trout). Ta odmiana pstrąga występująca w większej części europy przywędrowała tu z Ameryki płn. Jest to odmiana hodowlana przeznaczona wyłącznie dla wędkarzy i z myślą o nich, gdyż jak większosć mutacji jest rozrodczo sterylna. To znaczy, że nie rozmnaża się sama w warunkach naturalnych. Jest to połączenie chromosomów brown trout (potokowca) i amerykańskiego Brook Trout. Rozmnorzenie się tej ryby w warunkach naturalnych zdarza się bardzo rzadko. Udokumentowano tylko kilka przypadków. Taka mutacja może powstać też z krzyżówki potokowca i troci i właśnie ta jest bardziej rozpowszechniona w Europie.
Odmiana ta jest coraz częściej stosowana do zachowania odpowiedniej populacji innych gatunków w wodach słodkich. Tiger trout szybko rośnie, jest ogromnie rybożerny i nie rozmnaża się. Te właśnie cechy sprawiają, że jest idealną rybą do zbiorników wodnych, gdzie populacja innego gatunku jest zbyt duża.
Nazwa tej odmiany bierze się z ubarwienia, które często przypomina tygrysa lub lamparta. To zjawisko jest niezwykle rzadkie w naturze. By taki efekt uzyskać muszą się zmieszać 84 chromosomy Brook trouta z 80 chromosomami Brown Trouta. Do tego potrzebna jest odpowiednia temperatura wody, co powoduje utworzenie się dodatkowych chromosomów i wzrost szans przeżycia z 5% do 85%.
Rekord świata tego pstrąga to 20 funtow złowiony w Great Lakes - Kanada.
W Szkocji Tiger Trout występuje w dość dużych ilościach w tzw. fisheries (łowiskach hodowlanych) i czasem w większych jeziorach.pikefinder.pl/upload_img/95630_tiger_trout.jpg pikefinder.pl/upload_img/45021_tiger_trout_2.jpg

-----------------------------------------------------------------
FEROX TROUT


Szkocja to kraina pstrągów. Spotkać tu można kilka odmian, których odpowiedników w nazwach polskich nie znajdziemy. Postanowiłem po trochu przybliżać nam wiedzę o tych gatunkach, byśmy wiedzieli co łowimy Smile
Na pierwszy ogień wzięłem gatunek o nazwie Ferox Trout. Niektórzy mówią, że to krzyżówka dwóch innych pstrągów, inni że to całkowicie odmienny gatunek. Ale zbierając informacje na temat tej ryby, możemy obalić obie tezy.
Ferox Trout to nic innego jak pstrąg potokowy (brown trout). Nazwę "ferox" stosuje się do największych i najbardziej drapieżnych osobników pstrąga potokowego, mimo że w przeszłości był określany jako odrębny gatunek.
Badania nad genetyką tego gatunku potwierdziły, że Pstrąg potokowy i ferox to jedna i ta sama ryba. Co ciekawe, okazało się że potokowce z niektórych Irlandzkich jezior (np. Lough Melvin) są całkowicie odmienne genetycznie niż potokowce w innych krajach. Badania pstrąga z Loch Rannoch (Szkocja) także pokazały, że "feroxy" z jednego jeziora różnią się między sobą genetycznie.
Feroxy różnią się między sobą nie tylko genami, ale też wyglądem. Zależy to od wieku ryby, pory roku, pasożytów, czy przechodził tarło zimą. Na zdjęciach poniżej feroxy ze Szkockiego Loch Rannoch, na których widać wyraźnie różnice w wyglądzie, mimo że to ten sam gatunek.


pikefinder.pl/upload_img/69421_ferox_trout_1.jpg


Głównym pożywieniem dużych potokowców są ryby i bezkręgowce. To pożywienie dostarcza im składników odpowiednich do uzyskania dużych rozmiarów i długiego życia.
Obecny rekord na wędkę w UK to 31lb i 12 uncji (ok.14,4kg), a najstarszy zarejestrowany osobnik miał 23 lata.
Ferox ma nieuzasadnioną opinię kanibala, co nie do końca jest prawdą. Na inne potokowce poluje tylko wtedy, gdy w łowisku nie występuje żaden inny gatunek. Jednakże przejawia dużą skłonność do polowania na Palię Alpejską (arctic char).
Ferox trout występuje w wiekszości (jeśli nie we wszystkich) dużych jezior Szkocji. Na Loch Rannoch w 1994r. wprowadzono zasadę Catch and Release, dzięki temu obalono też mit, że jakoby pstrąg po wypuszczeniu nie ma szans przeżycia. Jeśli jest przez wędkarza traktowany delikatnie i ostrożnie ma wyciągany hak, to ryba po powrocie do wody nadal będzie cieszyć się dobrym zdrowiem i ma 99% szans na przeżycie. Dane wykazują, że ferox lubi łowiska rozległe i nie ma określonych terytoriów.

Podsumowując - Jak zdarzy się nam kiedyś złowić Feroxa, to pochwalić się możemy także potokowcemSmile Obie należą do tego samego gatunku - Brown Trout.


Info zaczerpnięte między innymi z tej stronki - http://www.scotland.gov.uk/Topics/marine/marine-environment/species/fish/freshwater/ferox

--------------------------------------------

GOLDEN TROUT


Po dłuższej przerwie powoli wracamy do opisów pozostałych gatunków pstrąga, które występują na wyspach. Pisałem już o Feroxach, Tigerach, Rainbowach, Brownach i Brookach, teraz czas na Golden Trouta.

Golden Trout (Oncorhynchus mykiss aguabonita) pochodzi z Golden Trout Creek, Volcano Creek i South Fork Kern River w USA. Nazywany jest Złotym Pstrągiem, Złotym Pstrągiem Tęczowym lub Kalifornijskim Złotym Pstrągiem. Jest to podgatunek tęczaka i razem z innymi podgatunkami tworzą rodzinę o nazwie Redband Trout.

Wygląd - złote boki z czerwonym pasem wzdłuż lini bocznej i czerwonym podbrzuszem. Na każdym boku ok. 10 ciemnych pionowych pasów (zwanych parr). Końcówki płetw grzbietowej i bocznych czołowo białe.

W naturalnym środowisku dorosłe osobniki dorastają przeciętnie do 15-30 cm . Ryby tego gatunku o długości ponad 25cm są uważane za duże. Można spotkać osobniki dużo większe. Ryby ze sztucznych hodowli i wpuszczane do jezior osiągają nawet masę do 5 kg.
Rekord świata Złotego Pstrąga został złapany przez Charlesa S. Reed, 5 sierpnia 1948 roku, na jeziorze Cooka w Wind River. Ryba miała 70cm długości i ważyła 5.1 kg. Preferowana temperatura wody wynosi 14-17 ° C.


Lata nadmiernej eksploatacji doprowadziły do tego, że gatunek ten obecnie jest na liście zagrożonych. Wprowadzenie Brook Trouta i Troci do naturalnego środowiska gatunku Golden było błędem. Narybek Złotego Pstrąga został pożywieniem bardziej agresywnych kuzynów.

Do niedawna występował tylko na dwóch fermach pstrągowych w UK, obecnie można go spotkać na kilku fisheries. Na wyspach jest gatunkiem wystepującym tylko w prywatnych hodowlach.

pikefinder.pl/upload_img/89301_golden_trout_1.jpg pikefinder.pl/upload_img/89356_golden_trout_2.jpg

Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_trout
http://flyfishing.about.com/od/fishspecies/a/goldtrout.htm


Opisy poprzednich gatunków:
http://www.fishermann.pl/forumdisplay.php?fid=10
----------------------------------------------------

BLUE TROUT


Na temat tego gatunku internet nie jest zbyt wylewnySmile Niewiele informacji udało mi się znaleźć na temat Pstrąga Błękitnego, ale te które wyszperałem są dość ciekawe.
Jeśli chodzi o UK, to Blue Trout występuje dość licznie w Walli. W Szkocji jest go mniej, ale złowić można zarówno na fisheries, jak i naturalnych zbiornikach wodnych.

http://www.assf.net/butterstone-loch/]Butterstone Loch

Najciekawsza informacja jaką znalazłem...Blue Trout został rozpowszechniony w Europie dzięki Polskim Hodowlom.

Pierwsze Pstrągi Błękitne, a właściwie dopiero ich ikrę, zawiniętą w mech i obłożoną lodem, przywieziono do Polski z Ameryki w 1881 r. Wpuszczono ją do stawu, zwanego dziś "Amerykan", i rozpoczęto hodowlę na dużą skalę. To ze Złotego Potoku, gdzie znajduje się najstarsza pstrągarnia w Europie, powędrował pstrąg na najznamienitsze stoły Starego kontynentu.

pikefinder.pl/upload_img/49387_blue_trout_1.jpg pikefinder.pl/upload_img/39501_blue_trout_2.jpg pikefinder.pl/upload_img/50341_blue_trout_3.png

Jeśli ktoś znajdzie więcej info na temat tej ryby (pochodzenie, rekord etc.) to pisać na forum. Zaktualizujemy opisSmile
---------------------------------

To na razie na tyle.
Jak zły dział to sorki, ale jeszcze nie ogarnąłem forumSmile Pozdrawiam.
Edytowane przez Arek Pawlak dnia 19.09.2013 12:22
i48.tinypic.com/11uyblt.png
www.fishermann.pl
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.05
11,820,867 unikalne wizyty