PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Zbiornik Zaporowy TURAWA
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Maj 2019
Łowca Ryby Miesiąca
rutekm

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Pike 97cm
Pike 105cm
Szczupak Jacha67 97 cm

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Strony partnerskieTranslate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 4

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 1,262

· Najnowszy użytkownik: lukaszkosciukiewicz

Stop sieciom w PZWZobacz temat

 Drukuj temat
Zbiornik Zaporowy TURAWA
norimk
TURAWA to niewielka wieś pod Opolem, już w fazie planów przewidziane było jako tereny rekreacyjne. Jeziora Turawskie to cztery sztuczne akweny wodne (duży i trzy małe), duże jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km2;, wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m w okolicach tamy i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m3;.Średnia głębokość zbiornik wynosi ok 4-5 metrów. Zbiornik zbudowano w latach 1933-39, aby umożliwić regulację (żegluga na odrze) poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Pierwsza nazwa jeziora brzmiała Hitlersee.
Wiosną bardzo dobre wyniki można uzyskać w przyujściowym odcinku rzeki Mała Panew.Poławia się wtedy tu głównie leszcza, płoć i jazia.Oprócz Małej Panwi do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna o mocy 1,2 MW..
Jeziora Średnie i Małe znajdują się przy południowym brzegu Jeziora Dużego. Powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory Jeziora Dużego. Jezioro Srebrne inne nazwy używane przez miejscowych to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe znajduje się w lasach w okolicach wsi Osowiec i Turawa i jest oddalone o około 4 km od jeziora Dużego. Zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej barwie połyskując w słońcu - woda daje blask i ma się wrażenie, że świeci się jak rybie łuski.Po
wielu latach zbiorniki przybrały wygląd bardzo naturalny, a cała okolica zmieniła się w bardzo ciekawy ekosystem. Jeziora Turawskie zaliczane są do najpiękniejszych w kraju sztucznych zbiorników wodnych. O atrakcyjności decyduje ciekawa rzeźba terenu, dobre nasłonecznienie, liczne wały wydmowe urozmaicające krajobraz i zapewniające piaszczyste nabrzeże. Czasza Jeziora Dużego rozciąga się z zachodu na wschód i jej długość wynosi 7 km, szerokość 2,5 - 4 km. Przy normalnym stanie lustro wody wynosi 22 km2.
Duża część brzegów jezior Turawskich porośnięta jest lasem, który dochodzi bezpośrednio do strefy kontaktowej z wodą, dominują tu lasy sosnowe. Występują tu znaczne wahania poziomu wody. Przy niskim stanie wody we wschodniej części zbiornika odsłaniają się wielkie połacie ściętych pniaków po dębowych lasach na piaszczystym dnie. I tam właśnie ukrywają się przede wszystkim drapieżniki. Brzegi północny i wschodni są porośnięte roślinnością wynurzoną, głównie manną Mielec - Glycearia
maxima i pasem zarośli wierzbowych. Zachodni brzeg i część południowego są obwałowane. Jeziora posiadają piaszczyste dno i plaże.
Parametry techniczne Jeziora Dużego sprawiają, że zapewnia ono dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych.Są tu wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego, stanice wodne, parkingi. Jest równocześnie bardzo cenionym miejscem dla wędkarzy ( bez dwóch zdań, jedno z najlepszych łowisk sandacza w Polsce ).
Jeziora Turawskie położone są w najcieplejszych rejonach klimatycznych Polski. Początek wiosny przypada na przełom marca i kwietnia. W ostatnich dniach kwietnia średnia temperatura dobowa przekracza 10oC. Długie lato trwa około 100 dni i rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec z średnią temperaturą 20,5oC. Łagodna i długa jesień trwa około 40 dni i rozpoczyna się przeciętnie około 1 listopada. Najchłodniejszym miesiącem statystycznie jest styczeń z średnią temperaturą 1oC. Średnia roczna temperatura wynosi 9oC, a amplituda rocznych temperatur 21,1oC.
Na tym terenie dominują wiatry z zachodu i północnego zachodu w lecie, oraz południowe i
południowo-zachodnie w zimie. Prędkość wiatru mieści się w 2 - 5 m/s. Średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 650 mm. Maksymalne dobowe sumy opadów występują w lipcu (ok. 100 mm), a minimalne w lutym ( ok. 40 mm). Średnio w ciągu roku występuje około 20 burz atmosferycznych. Średnia temperatura wody dużego jeziora wynosi w sezonie 16,8oC. Średnio w maju 14,1oC; w lipcu 17,6oC; we wrześniu 19,2oC.
Jeziora Turawskie położone są na styku dużego kompleksu leśnego zwanego Lasami
Stobrawsko-Turawskimi, które kiedyś stanowiły Puszczę Śląską. Kompleksy leśne przyległe do jezior zajmują powierzchnię 137 ha. Dominują tu drzewostany sosnowe z domieszką brzozy, dębu, świerka i rzadziej modrzewia, akacji i olchy. Bory sosnowe zajmują większą powierzchnię terenów wokół zbiorników wodnych. W warstwie brzegów dominuje świerk zwyczajny. W bezodpływowym zagłębieniu między wydmami występują bory bagienne, przeważnie osuszone i porośnięte trawami.Można się wybrać na grzyby jagody czy spacer,turystyka piesza (szlak przydrożnych kapliczek), turystyka rowerowa (trasy rowerowe doliny Małej Panwi)W obrębie jezior możemy znaleźć roślinność która jest pod ścisłą ochroną. Należą do nich między innymi:

Kotewka czyli orzech wodny
Wierzba rokita
Dąb szypułkowy
Janowiec złocisty
Widlak goździsty
Listera Jajowata

Zbiornik Turawski jest na Opolszczyźnie jednym z najważniejszych miejsc ostoi i lęgów wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków. Jest też ważnym miejscem dla ptaków przelotnych. Ostoja ptactwa to przede wszystkim wschodnia część jeziora Dużego, tereny łąk zalewowych i pobliskie lasy. Łączna liczba kaczkowatych występująca na tym terenie w okresie przelotów może dochodzić do 25000 osobników, z czego najliczniej występuje:

Krzyżówka cyraneczka
Głowienka

Spotyka się też wiele ptaków siewkowatych, a także ptaków morskich takich jak:

Nur

Coraz częściej stwierdza się obecność ptaków drapieżnych takich jak:

Bielik
Błotniak
Kania
Rybołów

Do cenniejszych i rzadszych gatunków lęgowych oraz przelotnych zalicza się:

Zausznik
Bąk
Baczek
Krakwa
Cyranka
Płaskonos
Błotniak stawowy
Wodnik
Zielonka
Derkacz
Siweczka rzeczna
Krwawodziób
Samotnik
Kuliczek piskliwy
Rybitwa zwyczajna
Rybitwa Czarna
Rybitwa białowąsa
Pliszka cytrynowa
Śmieszka
Perkoz dwuczubny
Bocian czarny
Bocian biały
Czapla siwa
Łabędź niemy

Zbiornik ten zwany jest sandaczowym eldorado. Odbywają się na nim zawody spinningowe „Sandacz Turawy”. Bywa, że podczas takich zawodów poławiane są 5-cio kilogramowe okazy. Zaprzestano na nim odłowów sieciowych, przez co stało się jeszcze bardziej atrakcyjne wędkarsko.Głównym celem wędkarzy jest tu sandacz.Poławia się go głównie z łodzi, ale także z wału.Jedną z moich ulubionych przynęt są własnoręcznie robione koguty oraz puchowce na okonia. Szczupaki nie chętnie współpracują latem za to jesienią jest już lepiej, nawet łowiący z wału mają dobre efekty. Są tu też piękne sumy ( i tu zaczęła się moja przygoda z tym pięknym drapieżnikiem) systematycznie przybierające na masie i od zeszłego sezonu stały się dla mnie i kolegi po kiju głównym celem wyjazdu nad tę wodę. Jest też piękny boleń, okoń oraz węgorz. Łowiący ryby spokojnego żeru mogą liczyć na udany połów leszczy, których w zbiorniku jest dużo i rosną do imponujących rozmiarów, płoci, linów, jazi. Karpiarze mogą liczyć na wielkie osobniki karpia i amura, ale jak wiadomo rybom tym trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie łowiska.
Zbiornik Turawa należy do obwodu rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego. Niestety ogromnego spustoszenia w rybostanie dokonują kłusownicy. Problemem związanym z funkcjonowaniem zbiornika Turawskiego od lat jest zakwit glonów będących wynikiem doprowadzania zbyt wielu związków organicznych do wody. Te rozkładając się powodują duże zużycie tlenu. W takiej sytuacji zaczynają się rozwijać organizmy beztlenowe. Występuje wtedy zakwit glonów, okrzewek, oraz sinic. Powoduje to sezonowe pogorszenie jakości wody. Zakwit sinic trwa przeciętnie 7 -14 dni. Zakwity mają zwykle postać zielono-niebieskiego kożucha. Kontakt z wodą w tym okresie może spowodować: wysypkę
naskórka, gorączkę, wymioty, biegunkę i zapalenie wątroby. Po wyczerpaniu substancji odżywczych w wodach następuje powrót do równowagi, czyli samooczyszczenie się zbiornika wodnego.Tak jest po dzień dzisiejszy.
Dla Opolszczyzny (i nie tylko) są to tereny wypoczynku i rekreacji. Na obrzeżach jeziora
Turawskiego istnieje około 50 ośrodków zakładowych. Na brzegu północnym posiadają one 2100 miejsc noclegowych, a na południowym 1700 miejsc. Niektóre z ośrodków czynne są przez cały rok, np: Peters, Korab, Jowisz, Borowik. Na obu brzegach znajdują się dwa pola namiotowe na 1300 namiotów lub przyczep kempingowych. Na obrzeżach w ostatnich latach prowadzona jest zabudowa letniskowa (200 domków na brzegu północnym, 120 na południowym). Zabudowa letniskowa powstaje też w okolicznych wioskach np: Marszałki, Rzędów, Niwki. Baza turystyczno-wypoczynkowa umożliwia zapewnienie noclegu 11500 osobom jednocześnie. Na obrzeżach jeziora działają ponadto 4 restauracje, 2 kawiarnie prywatne, 16 kawiarni w ośrodkach wypoczynkowych, 4 pawilony handlowo-gastronomiczne, oraz 32 inne placówki handlowe. Trzeba powiedzieć, że niewystarczające jest zabezpieczenie terenu w ogólnodostępne parkingi, szalety, oraz urządzenia rekreacyjno-sportowe. Policję można tu spotkać praktycznie w lipcu i sierpniu szukających jeleni do wypisania im mandatu za złe parkowanie, a kłusownictwo kwitnie.Zbiornik ten niegdyś prze zemnie znienawidzony za sprawą bardzo słabego wręcz niemożliwego dojazdu do wody, dziś powoli lubiany za sprawą jednego z największych drapieżników słodko wodnych jakim jest Sum

pikefinder.pl/upload_img/39802_turawa_1-pike finder-800.jpg

pikefinder.pl/upload_img/79523_turawa_2-pike finder-800.jpg

pikefinder.pl/upload_img/82097_turawa_3-pike finder-800.jpg
Edytowane przez Arek Pawlak dnia 18.09.2013 11:38
When I fish, I know that I'm alive
 
Lukasz Warchol
Chyba jedno z lepszych łowisk polski.Jest parę miejscówek które mogą dac spotkanie z rybą życia-np."Angel Spitz","Larseny ośrodka MSW","żwirowa droga" itd...Mnie ten zbiornik zaczarował w 1990r i magia trwa do dziśSmile
..każdy szczupak da się złapac,tylko nie każdemu wędkarzowi..
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.05
11,915,278 unikalne wizyty