PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Okoniówka lub okoniówko/sandaczówka
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Marzec 2018
Łowca Ryby Miesiąca
WedkarskiKowalski

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

Odlot
Rugia 2017
Rugia

2017
Łowca Ryby Roku
Łukasz Szlafka

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,277

· Najnowszy użytkownik: loczek24

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Okoniówka lub okoniówko/sandaczówka
PatLove
Jako, że w SE ryby nie brakuje i dość mocno wkręciłem się w wędkowanie po zakupach "szczupakowych" noszę się z zamiarem zakupu jakiejś okoniówki lub okoniówki/sandaczówki. Wiem, że to forum "typowo szczupakowe" jednak jak się domyślam łowicie też inne ryby, w tym na pewno okonie i sandacze więc liczę na pomoc przy wyborze.
Przy połowie okoni chyba najlepszym wyborem będzie wklejanka, zgadza się? Tu od razu kolejne pytania-jest szansa żeby kupić sensnowną wklejankę okoń/sandacz, czy może na sandacza zdecydowanie polecanie typowy, sztywny sandaczowy kij-zwykły spinning, czy typowo sandaczową wklejankę bo odnośnie tego(czy na sandacza wklejanka, czy zwykły ale twardy, dedykowany spin) zdania są bardzo mocna podzielone?
Odnośnie połowów, to spróbowałem bocznego troka i na tą metodę okonie w SE biorą "jak głupie" ale oprócz tego zamierzam łowić oczywiście na mniejsze woblerki, obrotówki i gumki 5-7cm z główkami pewnie do 5g. Z sandaczem miałem jak do tej pory styczność chyba 5 razy, z czego 3szt spadły praktycznie tuż przy łódce(jedna była całkiem okazała-z czucia na kiju i chwilowych oględzin zanim się wypiął mógł mieć ok 2,5-3kg) ale niestety brak doświadczenia robi swoje...

Kwota, którą chciałbym przeznaczyć na wędkę to ok 200pln chyba, że ewidentnie dużo lepszym wyborem będzie nieco droższy kij i tu kwota max to 300.

Z typowych okoniówek na razie zastanawiam się nad:
-Mikado Lexus Sapphire 220cm do 7g
-Mikado Lexus Sapphire 240cm do 10g
-Dragon Fishmaker 213cm 1-7g
-Dragon Viper Boat Jig 12 - 2,44m 2-12g
-Konger World Champion Tango 240cm 1-8g
-Dragon Millenium Perch 2,30m 4-18g

Co jeszcze ewentualnie proponujecie i czy któryś z w/w kijów jest dobrym wyborem? Czy możecie zaproponować ewentualnie jakiś kij okoń/sandacz jeżeli jest to możliwe?

Co do kręciołka, to w przypadku okoniówki myślałem żeby spiąć ją ze Spro Passion FD710, będzie ok?

Arek Pawlak
Jak już pisaliśmy wielokrotnie, nie ma rzeczy uniwersalnych.
To co podałeś na okonia się sprawdzi. Chwalą te Kongery Tango, Mikado też robi fajne, ekonomiczne wędziska..
Jeśli już ma to być połączenie "okoń - sandacz" to te gramatury jak dla mnie trochę za małe.
Przynajmniej gdzieś do 18-20g.
Pozdrawiam, Arek.

Radek Uscinski
Jakiej wielkości okonie łowisz przeważnie?
Szpadel

PatLove
Arek to,co podałem to okoniowki,które rozważam natomiast jezeli jest jakaś sensowna propozycja wędki okoń/sandacz to słucham?
Jezeli jednak bedą to 2 kije,to jako typowa sandaczowke biorę pod uwage Mikado Inazuma X-Plode/Flash Zander 225cm do 30g,chyba ze polecicie cos innego?

Radek najcześciej sa to ryby w przedziale 20-35cm z przewaga tych powyżej 25cm.
Edytowane przez PatLove dnia 10.08.2015 15:57

Damian Poweska
Kongera Tango mam już kawał czasu z pierwszej edydcji, mega super kijek który złowił piękne ryby a przy boleniu i brzanie po 70cm już trzeszczał jak to kumpel mówił ale dał radę Grin
Na sandacze miałem World Champion Zander na Ebro chłopaki widzieli go w akcji, świetnie się sprawdził.

PatLove
Damian dzięki za opinie. Rozumiem, ze w takim razie polecacie jednak dwa kije? A jak z tym sandaczowym-wklejanka czy zwykły?
World Champion Zander moze byłby dobry ale niestety jak dla mnie za długi bo lowie głownie z łódki i dlugosc, która jestem w stanie ostatecznie zaakceptować to 240cm.

P.S.
Wlasnie wróciłem z rybek i statystyka sandaczowa juz trochę poprawiona-3 brania i 3szt na łódce, w tym 50cm i 1,7kg Smile

Bogumil Trzcinka
Zerknij na - Okuma Black Rock 5-25g .
Pfft

PatLove
Bogumił rozumiem, ze Black Rock to Twoja propozycja uniwersalnego kija?

Zanim będę zastanawiał się nad konkretnym modelem chciałbym poznać Waszą opinię odnośnie podstawowej dla mnie kwestii-na sandacza wklejanka, czy "zwykły" ale dedykowany, sztywny kij?
Edytowane przez PatLove dnia 11.08.2015 12:36

Bogumil Trzcinka
PatLove napisał(a):

Bogumił rozumiem, ze Black Rock to Twoja propozycja uniwersalnego kija?

Dokładnie tak Wink
Pfft

PatLove
Szczerze mówiąc jestem trochę zaskoczony bo jeszcze "normalny spin" typowo na sandacza byłbym w stanie zrozumieć bo zdania czy na sandacza wklejanka czy "zwykły" kij są mocno podzielone ale jako uniwersalną okoniowo/sandaczową wędkę obstawiałem raczej na 90% jakąś wklejankę...

lgranat
Ja również jak na uniwersalny kij polecam z wklejką http://www.fishing-test.pl/wdki/23-wdki/527-mikado-inazuma-flash-perch ( ja używam wersji z pianką)

PatLove
Igranat dzięki za propozycję.
Tak, jak myślałem-jedni polecają wklejanki, a inni "normalne" kije, a ja niestety z braku doświadczenia jestem w kropce ale jedno już chyba wiem-kija uniwersalnego okoń/sandacz nie będzie. Być może gdybym łowił w PL zdecydowałby się na takie rozwiązanie ale, że mam to szczęście łowić głównie w SE na bardzo rybnych wodach wybór nie mógł być inny jak 2 kije, każdy ze swoim przeznaczeniem. Proszę w takim razie o oddzielne propozycje kijów na okonia i na sandacza, a moje typy są takie:

okoń:
-Mikado Lexus Sapphire 220cm do 7g
-Mikado Lexus Sapphire 240cm do 10g
-Dragon Fishmaker 213cm 1-7g
-Dragon Viper Boat Jig 12 - 2,44m 2-12g
-Konger World Champion Tango 240cm 1-8g

sandacz:
-Mikado Inazuma X-Plode Zander 215cm c.w. up 35/C
-MIKADO Inazuma Flash Zander 215c.w. up 35/C
-DRAGON Millenium HD Zander 2.25m 18-42g
-KONGER Stallion Zander Jigger 207CM lub 227CM 8-28g

P.S.
Proszę moderatora o zmianę nazwy tematu na: "okoniówka, sandaczówka lub okoniówko/sandaczówka"

Radek Uscinski
Jak masz szczęście łowić w SE to po co bierzesz tak delikatne kije na okonia? łowisz ładne okonie(po to te pytanie padło) i nie musisz rzeźbić w maluchach i możesz bardziej selektywnie szukać okoni niż bawić się w mikro przynęty, bo po prostu masz co łowić. Okonie są silne, fajnie walczą i nie ma co się pierdzielić z delikatnością tylko branie- hol i dalej. Trzeba też pamiętać, że szczupaków u was więcej przez co i przy okoniowaniu będziesz łowił i szczupaki więc zapas mocy musi być żebyś z mamuskami mógł sobie radzić i nie obawiać się, że coś nawali. Chcesz łowić też na inne przynęty niż gumy to pełny kij bardziej się do tego będzie nadawał. W ogóle jestem zwolennikiem nie odchudzania zestawów za wszelką cenę i tak samo komplikowania sobie życia i ciągania kilku kii i a tu na sandacza, a ten to na szczupaka na lżej, ten na ciężej i itp. Ryby nie wiedzą na jaki sprzęt łowimy.
Ja bym Ci radził szukać kija o dwa oczka większego czyli coś do 18-21 gram.
I kołowrotek rozmiaru 2-3 nie będzie za duży
Szpadel

PatLove
Szczerze mówiąc nie pomyślałem nawet żeby od tej strony podejść do tego tematu ale niewątpliwie masz rację i jest sens w tym, co napisałeś. Rzeczywiście łowiąc okonie skupiam się na sztukach od 20cm, aczkolwiek oczywiście trafiają się i mniejsze ale to rzadkość, a szczupak jest dość częstym przyłowem i po mimo wielkości przynęt wcale nie są to takie małe sztuki-60-70cm
Rozumiem, że pisząc "pełny kij" masz na myśli wklejankę? Idąc dalej wg tego, co napisałes rozumiem, że sugerujesz jeden kij pod większego okonia i sandacza? Jeżeli tak, to mógłbyś podać jakiś konkretny?

Ewentualnie może coś z tego byłoby ok:
-Dragon Viper Boat Jig 18-2,44m 4-18g
-Quantum Magic Perch 2,10m 3-18g
-Mikado Inazuma Flash Zander 229 do 20g
-Mikado Inazuma Flash Perch 220 do 18g
-Dragon Fishmaker Jig 198/18g
Edytowane przez PatLove dnia 12.08.2015 20:19

Radek Uscinski
Mówiąc pełny mam na myśli nie wklejankę.
Nie znam odpowiedzi czy jednym kijem obsłużymy okonie i sandacze, bo niestety na mich łowiskach nie ma takiego połączenia Smile Ale jak się czyta jakieś relacje, to zanadzają się na sandacze i łowią też okonie to czyli wychodzi, że i owszem.
Ewentualnie zaopatrzysz się w kij na okonie(nie okonki)i wtedy zobaczysz czy chcąc nastawiać się na sandacze sprawdza się i wtedy decyzję podejmiesz. Zresztą teraz poradziłeś sobie z sandaczami?
Oczywiście mój tok myślenia nie musi być prawidłowySmile
Szpadel

PatLove
Moim zdaniem teraz z sandaczami właśnie sobie nie poradziłem-na 11, czy 12 ryb na wędce wodę opuściły chyba 4ry sztuki, reszta spadła, a więc bilans raczej marny...

Zmyliło mnie Twoje stwierdzenie "pełny kij", dlatego pomyślałem o wklejance, w sensie pełnej szczytówki. Jeżeli ma to być "niewklejanka" to chyba z w/w jedynie Mikado Inazuma Flash Zander 229 do 20g,

A tak poza tym to jeszcze wygrzebałem to:
-Dragon Viper PRO Drop Shot 21 213 4-21g
-Cormoran K-DON Dropshot 210 3-30g
-Konger World Champion Zander 230 5-21g
-Konger World Champion Impuls 240 5-18g
-Konger World Champion Juggler 245 5-20g
-Mikado Black Draft Spin L 250 3-20g

Panowie pomóżcie bo szczerze mówiąc już głupieje...
Edytowane przez PatLove dnia 12.08.2015 21:38

Kamil Zaczkiewicz
Można pogodzić jedne i drugie, jednak holując sandacze, jak zestaw (sztywny kij i plecionka) nakazuje(czyli szybko i zdecydowanie), to musimy liczyć się ze spadami okoni, bo te są bardzo kruche w pysku.
Kije o pełnej konstrukcji (jak wspominał Radek), są wg mnie bardziej wszechstronne, bo oprócz gum obsłużą koguty, ale i pozwolą machnąć wahadłem, czy pociągnąć w trolu woblera. Wklejka to specjalizacja na delikatnie biorące ryby.
Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni....shingblog/

Pozdrówka!
Kamil

PatLove
Kamil dzięki za wypowiedź. Domyślam się, że złotego środka-idealnej wędki zarówno na okonia, jak i sandacza nie znajdę ale tu dość ważną kwestię, o której w sumie nie pomyślałem poruszył Radek, tzn że akurat ja skupiam się na łowieniu większych sztuk, co oczywiście nie zmienia faktu, że i te większe mają kruche pyski. Co w takim razie proponujesz? Da się znaleźć sensowny kij na jedne i drugie ryby? Może coś z wymienionych przeze mnie się nada? Czy raczej nie da rady i szukać typowo sandaczowej, czułej "niewklejanki", a na okonia wklejka, z tym że o większym c.w.? Powiedzmy do 15g(?)

lgranat
Rozumiem ze będziesz łowił z łodzi a wiec jedynie pozostaje mi stwierdzić że jeżeli konkretnego dni nastawisz się na okonia(czyli zakładasz około 7 cm kopyta o nieszupakowych kolorach) to jednak ja pozostaje przy swojej propozycji a na sandacza(czyli metodą opadu z ciężkimi główkami) podnieśmy CW do 35 czyli INAZUMA Zander 215/CW 35 w jednoskładzie bo takiemu 80 cm niestety ale najlepiej zaciąć agresywnie bo w mojej opini zandery spadają przez tępy hak lub właśnie słabe zaciecie Pijany a nie koniecznie przez to że wklejanka...

Jeżeli stwierdzisz, że chcesz kij ponad 500 zł to już lepiej zamówić w pracowni z indywidualnymi potrzebami na blanku przynajmniej MHXWink

PatLove
Dokładnie, łowię praktycznie tylko i wyłącznie z łodzi stąd nie chcę dłuższego kija niż powiedzmy te 2.40.
Tu, w SE nie ma czegoś takiego jak nieszczupakowe kolory bo trafiają się dni, że zębate 60-ki biorą na typowo okoniowe, delikatne obrotówki, także szczupaka jako przyłów mam raczej gwarantowanego. Czytałem na jednym z for, że nawet na wkleję (chyba Mikado Lexus Saphhire) ktoś wytargał bez większych problemów jako przyłów szczupaka 97cm ale ile w tym prawdy to nie wiem...
Czyli sugerujesz podniesienie c.w. powiedzmy do 35g i nadal jedną wędkę tzn np INAZUMA Zander, czy dwie bo już się pogubiłem? Pytam bo INAZUMA Zander to nie wklejanka...
Edytowane przez PatLove dnia 12.08.2015 23:26

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.14
10,805,647 unikalne wizyty