PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Aquitanian pike (Esox aquitanicus)
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Maj 2019
Łowca Ryby Miesiąca
rutekm

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Pike Wersminia
Szczuapk
Szczuapk

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Strony partnerskieTranslate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 1,258

· Najnowszy użytkownik: rutekm

Stop sieciom w PZWZobacz temat

 Drukuj temat
Aquitanian pike (Esox aquitanicus)
Arek Pawlak
Jako, że świat naukowy nie stoi w miejscu, doczekaliśmy się odkrycia i wprowadzenia do nomenklatury biologicznej nowej odmiany szczupaka.
W 2014 roku odkryty przez dr Keith i jego kolegów z Uniwersytetu Claude-Bernard w Lyonie i Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu.
Przeanalizowali oni próbki morfologiczne i molekularne dostępne we Francji i obejmujące okres od 19 wieku do chwili obecnej.
Zaskakująco, dane ujawniły obecność trzech różnych gatunków: oprócz szczupaka pospolitego (Esox lucius), oraz odkrytego w 2011 roku szczupaka Esox cisalpinus (który już w 19 wieku występował w Jeziorze Genewskim), natknięto się na nieznany wcześniej gatunek.

Ryba ma boki koloru szarego przechodzące w żółto-zielony, na bokach 16 do 30 ukośnych pasków pionowych, bardzo dobrze widoczne u młodych osobników, które wydają się być nieciągłe, składające się z wielu białych plam u większych ryb (deseń marmurkowy).

Kolor płetw jest żółty do pomarańczowego. Ciemne przebarwienia płetw parzystych są słabe, w przeciwieństwie do nieparzystych.

Według zespołu dr Keitha, ryby tego gatunku mogą przekraczać 1 metr długości.

Szczupak 1,37 m został wymieniony przez francuskiego naukowca w 1853 roku w Lake Cazeau, w samym sercu obszaru dystrybucyjnego Aquitanian pike.

Etymologia: Nazwa aquitanicus pochodzi od Aquitania, odnosząc się do regionu południowo-zachodniej Francji, Aquitaine, gdzie gatunek został odkryty.

Ryba jest obecna w południowo-zachodniej Francji, w basenach Charente, Dordogne, Eyre i Adour. Jezioro Mouriscot stanowi jego najbardziej znaną obecnie południową lokalizację.

Potrzebne są dokładniejsze badania aby ocenić obszar występowania nowego gatunku, gdyż istnieje możliwość, że szczupaki tej odmiany mogły być sprzedawane do dalszych hodowli, być może również za granicę.


pikefinder.pl/upload_img/91304_Esox_aquitanicus.jpgTrzeba uzupełnić naszą szczupakopedię.
Pozdrawiam, Arek.
 
Krzysztof Poniewierski
No i kolejny cel do namierzenia Smile
K-Pon
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.15
11,783,253 unikalne wizyty