PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Szczupak w zbiorniku zaporowym
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Maj 2019
Łowca Ryby Miesiąca
rutekm

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Ostatnio dodane fotki

Pike 97cm
Pike 105cm
Szczupak Jacha67 97 cm

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Strony partnerskieTranslate

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 6

· Użytkownicy:


· Łącznie użytkowników: 1,262

· Najnowszy użytkownik: lukaszkosciukiewicz

Stop sieciom w PZWZobacz temat

 Drukuj temat
Szczupak w zbiorniku zaporowym
Arek Pawlak
Prezentację typów łowisk zacznę od tego, co jest mi najbliższe - zbiorników zaporowych.


Zbiorniki zaporowe - charakterystyka


pikefinder.pl/upload_img/04138_zbiornik_zaporowy_.jpg


Zbiorniki zaporowe to sztuczne zbiorniki wodne, które powstały w wyniku zatamowania i spiętrzenia wód rzecznych przez zaporę wodną. Zbiorniki buduje się w celach gromadzenia wody dla potrzeb przemysłu i ludności, dla wykorzystania energetycznego, a także dla ochrony przeciwpowodziowej. Gdy już istnieją, zyskują dodatkową funkcję rekreacyjną i to ta ostatnia szczególnie nas, wędkarzy interesuje.

Ze względu na usytuowanie zbiorniki zaporowe dzieli się na:
- górskie,
- przejściowe,
- nizinne.

Zbiorniki typu górskiego są odpowiednikiem górskich jezior naturalnych. Zarówno one jak i zbiorniki przejściowe charakteryzują się dużym spadkiem brzegów, dość szybkim prądem, są zwykle chłodne lub umiarkowanie chłodne, niewielkie, a jeśli o większej powierzchni - to głębokie.
Zbiorniki nizinne są o niższych, łagodnie opadających brzegach i słabym prądzie wody. Są one zwykle umiarkowanie ciepłe lub ciepłe.

Cechą charakterystyczną zbiorników zaporowych, są okresowe znaczne wahania poziomu wody, uzależnione od przeznaczenia i sposobu użytkowania zbiornika. Często nie współgra to z gospodarką rybacką, gdyż obniżenie poziomu wody bezpośrednio po tarle ryb powoduje odsłanianie tarlisk.

Wiek zbiornika ma wpływ na populację ryb w nim występujących i zmiany w rybostanie zasiedlającym go. Kolejno zbiornik przechodzi fazy dominacji szczupaka i okonia, następnie fazę przejściową charakteryzującą się spadkiem liczebności tych dwóch gatunków ryb drapieżnych, które są wypierane przez sandacza, najbardziej popularnego drapieżnika zaporówek. Zmiany kończą się na względnej stabilizacji z całkowitą dominacją gatunków ryb karpiowatych. W ciągu 10-12 lat w dużym, nizinnym zbiorniku zaporowym formuje się zespół ryb zdominowany przez leszcza, płoć i krąpia, ewentualnie karasia. Ze względu na dużą eutrofizację konieczne jest zarybianie zbiorników zaporowych drapieżnymi gatunkami ryb.

Skład gatunkowy i liczebność roślin i zwierząt wiąże się pośrednio z charakterem wód, jakie zajmują zbiorniki - pomiędzy rzekami i jeziorami: w górnej ich części przeważają organizmy właściwe rzekom, w dolnej - jeziorom. Plankton zbiorników zaporowych rozwija się z planktonu rzecznego i z form przenoszonych przez ptaki lub przez wiatr, przy tym w zbiornikach górskich jest słabiej rozwinięty, aniżeli w nizinnych. Bogactwo planktonu roślinnego zależy w dużej mierze od szybkości przepływu i stopnia zmętnienia wody.Stanowiska szczupaka i innych ryb w zbiornikach zaporowych


Zbiorniki zaporowe, to łowiska niepowtarzalne i w zasadzie o każdym powinno napisać się odrębny poradnik. O ich zróżnicowaniu stanowi obszar, który został przeznaczony pod budowę zbiornika i po wybudowaniu tamy - zalany.
W tej różnorodności można jednak znaleźć reguły, których znajomość pomoże nam zlokalizować stanowiska ryb i w konsekwencji łowić skutecznie.

pikefinder.pl/upload_img/58019_zbiornik_zaporowy_stanowiska_ryb.jpg


Podstawowym, wręcz podręcznikowym miejscem bytowania ryb jest stare koryto rzeki. Ciekawe miejsca są zarówno w kanale wlotowym (1), który charakteryzuje się płytszą wodą, ale dobrze natlenioną i bogatą w niesiony przez rzekę pokarm, jak i w korycie rzeki w zbiorniku głównym (2), jak również w zalanych starorzeczach (3).

Kolejnym bankowym miejscem są rumowiska, gruz i kamienie pozostałe po rozwalonych starych budynkach; czasami całe ściany budynków (4).

Ryby z pewnością znajdziemy przy nasypach zalanych dróg, przy których prawie zawsze będą też występować karcze po wyciętych przydrożnych drzewach (5). Wszystkie inne karczowiska, to też nasze kolejne bankówki (6).

Wszelkiego rodzaju podwodne górki, skałki i duże kamienie również stanowią doskonałe miejsce do namierzenia drapieżników (7).

Wędkując na zbiornikach zaporowych należy pamiętać że nie wolno łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody (8).
Zakaz ten nie dotyczy budowli hydrotechnicznych służących regulacji brzegów lub dna, np. ostrogi, opaski i progi denne.


Bardzo pomocnym elementem do poznania topografii zbiornika zaporowego są stare mapy, na których można zobaczyć teren przed zalaniem.


pikefinder.pl/upload_img/95374_zbiornik_zaporowy_stara_mapa.jpg


pikefinder.pl/upload_img/17809_zbiornik_zaporowy_stara_mapa_2.jpg


obrysy istniejących zbiorników zaporowych naniesione na starą mapęPozdrawiam, Arek.
 
Arek Pawlak
Gdy okresowo występują niskie stany wody na zbiornikach zaporowych, warto zrobić rekonesans i zapamiętać miejsca potencjalnych kryjówek dla ryb.

pikefinder.pl/upload_img/21965_2015-11-02 18.54.40-Resizer-1000.jpg

pikefinder.pl/upload_img/17864_2015-11-02 18.55.12-Resizer-1000.jpg

pikefinder.pl/upload_img/13680_2015-11-02 18.55.37-Resizer-1000.jpg
Pozdrawiam, Arek.
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.08
11,921,297 unikalne wizyty