PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Złowiłeś?? Wypuść!!
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Luty 2019
Łowca Ryby Miesiąca
Damian Powęska

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

szczupaki
szczupaki
szczupaki

2018
Łowca Ryby Roku
Damian Powęska

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 1

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,249

· Najnowszy użytkownik: HubertB

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Złowiłeś?? Wypuść!!
Simon82
Witam serdecznie wszystkich. Na wstępie mojego postu chciałbym pogratulować wszystkim wspaniałych okazów!! Oraz życzyć jeszcze większych! Teraz do rzeczy...
Chciałem zwrócić uwagę na postępowanie wielu wędkarzy a mianowicie zabierania "okazów" ze sobą do domu... Myślę (oczywiście to jest tylko i wyłącznie moje zdanie), że takie postępowanie jest karygodne prawdziwego wędkarza! Jeżeli złowiłeś ładny okaz wypuść go z powrotem do wody! Za rok będziesz miał szanse złowienia go ponownie, ale jeszcze większego!! Czytam posty i dziwię się że ludzie się zastanawiają dlaczego nie ma już tak wielu "okazów"... Nie ma bo są zabierane ;/ By "pochwalić" się sąsiadowi... Koledze... A przecież wystarczy zrobić kilka zdjęć, nakręcić film i wypuścić z powrotem do wody! Od kilku lat mieszkam w Anglii i bardzo mi się podoba tutejsze zachowanie wędkarzy. Większość, myślę że ok 95% z nich uznaję zasadę "Catch and Release" i jest to naprawdę szlachetne!! Jeśli i w Polsce zaczniemy tego przestrzegać jestem pewien że w ciągu kilku lat będziemy częściej łowić ładne okazy!!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Smile
Ps. Mam nadzieje że nie uraziłem nikogo tym postem... Smile

Arek Pawlak
Simon82 napisał(a):

Ps. Mam nadzieje że nie uraziłem nikogo tym postem... Smile

Forum jest po to, żeby pisać / dyskutować o interesujących ogół kwestiach. Z tego co widzę, jest na tym forum wielu zwolenników uwalniania złowionych ryb - nie tylko okazów. Tych osób agitować nie trzeba. Czy trafisz do innych? Nie wiem - próbuj.
Pozdrawiam, Arek.

Simon82
Chciałbym do nich trafić! Smile

Kris
Mnie nieWink ale w PL 15-20 % jest etycznych lata pracy przed nami aby to zmienić od narybku zacznijmy dając dobry przykład.
Ja osobiście do 80 cm zabieram ale nie zawsze jak jest ochota i czas na świeżego szczupaka.
Z mych doświadczeń nie jednak wędkarze ale rybacy + kłusole na tarle skracają drastycznie populację szczupaków (mamusiek) i tak zostanie u mnie na spółce rybackiej przez następne 12-14 lat i czy zabiorę czy nie nie ma to większego wpływu na populację szczupaka i na etykę nad wodą .Frown

Mariusz Karpowicz
A ja chciałbym tylko napisać do wiadomości głównie kolegi Simon82, że z punktu widzenia ichtiologii, wypuszczanie "okazów" jest delikatnie mówiąc niezdrowe. Dlaczego? Po pierwsze szczupaki zdychają ze starości- zwłaszcza te "okazy" o czym wielu z Was widzę zapomina, a jak zdychają zasmradzają zbiornik, po drugie materiał genetyczny z nich żaden - ogromna większość ich ikry jest od razu martwa. Lepiej wypuścić kilka 60-80centymetrowych szczupaków, niż jednego "okaza".
Dziękuję za uwagę.
Ja oczywiście wypuszczam "okazy" ale tylko i wyłącznie z jednego powodu - są obrzydliwe w smaku.
Maniek

Kris
Dla mnie w PL jeśli emeryt który ma 700-800 zł emerytury i jest nieetycznym wędkarzem ale sam konsumuje ( nie handluje tymi rybami) jest ok bo jeziora i lasy to dobro wspólne a i urozmaicenie na stole biednego emeryta jest wskazane .
Co do jakości mięsa rekordowych drapieżników to powiem tylko im większy tym..... wyborniejsze mięso dotyczy to tuńczyków , sandaczy,okonów i .....oczywiście szczupaków (mamusiek)mięso jest 1 klasa Winkale to może też kwestia gustu jak i zdolności kulinarnychCygaro
W takich państwach jak Anglia ,Niemcy, Francja kupuje się ryby w sklepie bo ludzi na to stać a u nas jest się często zdanym tylko na siebie Frown
Edytowane przez Kris dnia 10.06.2014 22:34

Szymon Kabacinski
Żeby nie było odbiegania od tematu to ja osobiście wolę sandacza skonsumować . Po to opłacam kartę, że jeśli mam ochotę na świeżą rybkę to mam prawo ją zabrać.
pikefinder.pl/upload_img/01469_1111.png

Arek Pawlak
Sandacz, to odwieczny wróg szczupaka, więc rozgrzeszam Cię chłopczeGrin
Pozdrawiam, Arek.

Kamil Zaczkiewicz
Ja wolę wypuścić dużą rybę, nawet jeśli ma na drugi dzień paść ze starości(zepsuje wodę? w stawiku chyba- ryby zdychały i zdychać będą, a rozkładające się mięso użyźnia wodę i jest pożywką dla innych organizmów).
Aczkolwiek, jak ocenić wiek ryby? Woda wodzie nierówna. W jednej szczupak dorastał do swojej wielkości kupę lat, w innej te same wymiary mógł osiągnąć dużo szybciej.

Zdecydowanie popieram uwalnianie złowionych ryb i gorąco do tego namawiam. Ważne też, by robić to prawidłowo. A że się czasem nie uda wszystkiego idealnie zrobić..trzeba ćwiczyć i się doskonalić, choć czasem trudno okiełznać wierzgającą rybę- szczególnie te niewielkie są najbardziej ruchliwe...

Pozdrówka
Kamil
Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni....shingblog/

Pozdrówka!
Kamil

Radek Uscinski
Kamil po oczach można ocenić wiek ryby Zagrywka
Szpadel

Marcin S
Wiek ryby można określić na podstawie łuski, łuska rośnie równomiernie ze wzrostem ryby.
Skleryty narastają dookoła początkowej powierzchni łuski (coś podobnego jak słoje).
Radek o tych oczach już gdzieś kiedyś czytałem Grin

Simon82
Szacunek Smile
Złowiłeś?? Wypuść!! Smile

Jacek Wrobel
...a ja wiecie co, przecież...temat już poruszany, podgrzana atmosfera do maxa, niech zostanie jak jestGrin a jest fajnie! PozdrawiamTak Trzymać
" Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą".

- Pearl Buck

okonhel
Czasem jak mam ochotę to zabiorę szczupaka ale to 2-3 szt. w roku. Nie zabieram dla sąsiada, cioci czy dla "kotka". Jeśli będziemy ryby wypuszczać, będziemy mieć co później łowić. Oczywiście wszelkie skrajności to też przesada. Myślę że znalazłem swój "złoty środek" a widok odpływającego szczupaka i zdziwienie kolegów "jak to wypuściłeś taką dużą rybę?" bezcenne.
images69.fotosik.pl/611/44fb21cad96ed216med.jpg
images66.fotosik.pl/610/16c91f1675e3fcd2med.jpg
images67.fotosik.pl/612/aa5902c725ae7bb1med.jpg
C.R.E.T.

johny
ja wypuszczam 99% zlowionych ryb bardzo zadko jak naprawde gleboko polknie i przy probie odchaczania nie dam rady na czas i bez uszczerbku wypuscic to biore jakies 2-3 sztuki w roku a i tych mi szkoda niedawno urwalem piekna sztuke i po 2 tygodniach zlapalem go praktycznie w tym samym miejscu a jak ktos by jednak go wytargal przy pierwszej probie i zabral to nie bylo by szansy po zaledwie 2 tygodniach a tak jest i radocha i fotka i moze za miesiac ,lub nawet rok znow sie spotkamy i da mi tyle radosci to jest dla mnie prawdziwe wedkarstwo po to wedkuje i to kocham .Pozdrawiam i zycze podobnych atrakcji wszystkim pozytywnie zakreconym jak ja

Robert Szewczyk
Od roku 2013 nie wziąłem do domu żadnej rybyWink.Po pierwsze nie jesteśmy w rodzinie zwolennikami jedzenia ościstych ryb słodkowodnych,po drugie nie wyrybiamy łowiska,po trzecie i tak w Polsce prawie ryb już nie maAngry,po czwarte nie lubię ryb skrobać... Ale jeśli ktoś bierze do domu czasami średniej wielkości sztukę do konsumpcji,to nie widzę problemu...Tylko wszystko trzeba robić z głową,bo limity ryb w Polsce są zbyt wysokieShock.Jak polskie wody wyglądają,każdy widziBezradny...
Robert Szewczyk TurbopikeFishing

Maciej Marchwiak
C&R ma też swoje ciemne strony ! I czasem się zastanawiam nad sensownością ? - Bo wygląda to jakoś tak sztucznie nadmuchane ? Po mojemu : - nie widzę nic etycznego w katowaniu zwierzaka tylko po to by sobie zrobić fotkę i wypuścić ? Według mnie to chyba zwykła hipokryzja ? Natomiast co innego gdy wkracza prawo ! Myślę, że jest to zadanie sensownych uregulowań prawnych zakazujących zabijania ryb , okresów ochronnych itd. To że w Polsce cienko z rybostanem, - nie jest winą wędkarzy ! - Ale beznadziejne prawo akceptujące rabunkową gospodarkę jest największym złem ! .....Robisz porównanie z Anglią . - Wydaję mi się, że trochę chyba dałeś się zwieść pozorom ? Fakt jest taki, że w Anglii prawo jest bardziej radykalne i zabrania rybactwa środlądowego. Po za tym w Anglii nie ma złodziejskiego PZW ! Co do etyki angielskich wędkarzy byłbym bardziej powściągliwy w zachwytach ? Nic nie są lepsi od innych ! W PAA mamy kilku kolegów, którzy pracują dla EA i co roku publikują na stronie klubowej listy wszystkich przyłapanych delikwentów. Jest tam wszystko : - nazwisko ukaranego, miejsce , nazwisko oficera sporządzającego protokół, a nawet wysokość wymierzonej kary. Na 150 nazwisk angielskich trafia gdzie niegdzie jeden Polak. ...................Wydaje mi się, iż to że w Anglii ryby mają się lepiej niż w Polsce wynika raczej z mądrzejszego prawa i respektu przed nim , a nie ze szlachetności angielskich wędkarzy ? Pozdrawiam serdecznie !
Camelot

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.15
11,612,368 unikalne wizyty