PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe - Forum dyskusyjne: Wielkość przynęt a wielkość szczupaka
Aby w pełni korzystać z serwisu ../ należy się zarejestrować.
Można to zrobić
TUTAJ
Zapraszamy na PIKEFINDER - Forum wędkarskie - Forum o szczupakach - Forum szczupakowe
Ten aplet jest widoczny tylko dla niezarejestrowanych użytkowników!

Listopad 2017
Łowca Ryby Miesiąca
Damian Powęska

PikeFinder

Wszystko o szczupaku

Fora partnerskie

Ostatnio dodane fotki

Odlot
Rugia 2017
Rugia

2016
Łowca Ryby Roku
Kamil Zaczkiewicz

PikeFider

Nasz Banner

PikeFider

Translate

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie na stronie

· Goście: 2

· Użytkownicy:

· Łącznie użytkowników: 1,262

· Najnowszy użytkownik: WedkarskiKowalski

Stop sieciom w PZW

Zobacz temat

Drukuj temat
Wielkość przynęt a wielkość szczupaka
sumik1984
Witam jestem nowym forumowiczem, także na początek chciałem przywitać wszystkich obecnychSmile
Szczupaki poławiam od dawna.... głównie na spining ale od jakiś dwóch lat poławiam także na żywca. Jednak nigdy nie udało mi się złowić "metrowca". Łowie głównie na Wiśle w okolicy Torunia oraz na wszystkich jeziorach w okolicy mojego miejsca zamieszkania. Zastanawiam się czy wielkość przynęty ma przełożenie na wielkość szczupaka, którego potencjalnie można złowić. Zwykle łowie na rippery i twistery oraz woblerki o długości około 7cm. Zastanawiam się czy zrezygnować z przynęt tej wielkości i łowić na przynęty o długości od 10cm w zwyż (nawet 15cm). Dodam jeszcze, że łowie z brzegu, to tez może mieć wpływ na moje marne efekty.
Tak sobie myśle, że skoro na 7cm woblerka łowie okonie niewiele dłuższe od tej przynęty oraz czasem się trafi nawet szczupak o długości okolo 15-20 cm, to chyba spokojnie można zakładać przynety o długości nawet 15cm i więcej? Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami... Dziękuję i pozdrawiam!!

norimk
Ja mam trochę przynęt wielkości 15 cm i są skuteczne jesienią-późną jesienią. Ale jak się nie popróbuje to się nie łowi. Ja też jeszcze nie przekroczyłem magicznych 100 cm ale byłem bardzo blisko, właśnie za sprawą dużego Relaxa.
When I fish, I know that I'm alive

Tomasz Jakowanis
Bardzo dużo złowiłem szczupaków na przynęty małe jak i duże.Miałem metrówkę na wahadło Gnom nr1 jak i na gumy 15 cm lub większe brały szczupaki mało większe od gumy.Najlepiej miec w swoim arsenale urozmaicenie w wielkości przynęt.Ja zawsze zaczynam od dużych przynęt ,jak nic się nie dzieje zmieniam na mniejsze.Trzeba kombinowac po prostu.Kto kombinuje ten ma efekty.Wink

norimk
Zgadzam się w 100% z Siluro. Panowie jeśli to nie problem dajcie fotki swoich przynęt do tematu Moje przynęty spinningowe.

sumik1984
Dziękuje, zaczne chyba tak samo... czyli najpierw obrzuce łowisko dużymi przynętami a jak nic się nie chwyci to małymi zaczne obławiać. A co sądzicie o stosowaniu przynęt trociowych, ktróre bardzo agresywnie pracują na połów szczupaka....? Zastanawiam się czy nie spróbować, może okażą się skuteczne. I jeśli można to z chęcia oglądne także przynety jakie stosujecie, jeśli ktoś zechce umieścic zdjęcia na forum.
Pozdrawiam!

norimk
Dodam że szczupak śmiało łyknie 1/3 długości własnej, a niejednokrotnie o wiele więcej. Ale to już tylko upodobanie wędkarza. Jedni lubią mniejsze inni większe. Ważna jest też sama wiara w przynętę, bo nie jednokrotnie jest tak że na coś tam wędkarze nie mają efektów i po jednym łowieniu odstawiają je na bok.

sumik1984
Właśnie..... czytełem, że szczupaki są tak żerłoczne, że atakują często przeogromne ryby, których nie są w stanie przełknąć ani potem wypluć, gdyż tarka w przełyku szczupaka nie pozwala na ich zwrócenie i wyplucie, co w konsekwencji doprowadza do udławienia szczupaka i jego śmierci.....

roberto
Prawie przez całe swoje życie wędkarskie łowiłem małymi i średnimi przynętami do 12cm długości i do 20 gram. Choć łowiłem sporo szczupaków to najczęściej do 70 cm , trafiały się 80cm, ale nie mogłem przekroczyć 90 cm.
Dopiero dwa sezony wstecz rozpocząłem przygodę z Jerkami firmy SALMO :
- Fatso 10cm waga 47-52 g
- Fatso 14cm waga 95-110 g
- Warrior W15cm waga 80g
- Jack 18cm waga 60 - 70g
- Skinder 20 cm waga 92g ( Skinder jest crankbaitem ,
przerobiłem go na Jerka)
Ta metoda i duże przynęty okazały się rewelacyjne . W sezonie 2010 na moich "starych bezrybnych łowiskach PZW" złowiłem
8 sztuk ponad metrowych szczupaków, oraz ponad 60 szt. powyżej 80cm
Przy spininngowaniu tak ciężkimi przynętami bardzo wygodny jest krótki sztywny kij z multiplikatorem - wędkowanie z łodzi.
Jak widać na moim przykładzie wielkość przynęty ma bardzo istotne znaczenie .Wink
Edytowane przez roberto dnia 29.03.2011 00:03

Arek Pawlak
Duże mądre ryby na "bele co" nie pójdą (chyba, że fart albo łowisko z innego tematu, gdzie można złowić szczupaka na marchewkę, żarówkę, nóż do cięcia szkła lub butelkę po kroplach do nosa). Też od jakiegoś czasu stosuję duże przynęty. Z powodzeniem:-)
Pozdrawiam, Arek.

Jan Brzozowski
Starzy wędkarze powiadają,że duża przynęta-duża ryba,a mała przynęta-mała ryba.
Chyba coś w tym jest.
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Robert0690
jbkajdulka napisał(a):
Starzy wędkarze powiadają,że duża przynęta-duża ryba,a mała przynęta-mała ryba.
Chyba coś w tym jest.

Z tym bym się nie zgodził że duża przynęta to duża ryba i na odwrót i już kilka razy się o tym przekonałem że na tzw. "paprochy inaczej malutkie gumki" łowiłem spore ryby i nie tylko ja bo mój wujo największe swoje szczupaki złapał na paprochy więc nie ma znaczenia dla mnie czy duża przynęta to większa ryba czy też mała największe tutaj działanie ma praca przynęty i technika moim zdaniem no i chęć ryby Wink

norimk
Robert0690 zgadza się, ale większe przynęty działają już o wiele bardziej selektywnie, i nie ma już wejść mniejszych wypierdków.

Arek Pawlak
Na Musky Killera nie miałem podejścia poniżej 70 cm.
Pozdrawiam, Arek.

Damian Poweska
Będąc w Angli szczupaki łowiłem w trakcie wypadów na klenie na woblerki do 7cm max wielkość szczupaków była różna od 40cm do 100cm.
Wiem, że tam jest więcej ryb niż w Polsce zresztą wszędzie za granicą na zachodzie jest ich sporo więcej, ale zbierałem doświadczenie w ich połowie, ale czy to w Polsce ma jakieś przełożenie?.
wydaje mi się, że jednak jeśli łowimy większymi przynętami szybciej złowimy swoją metrówkę niż jeśli będziemy łowić paproszkami Smile

sumik1984
Dziękuje, sprawdze wszystkie przynetyGrin
Edytowane przez sumik1984 dnia 10.04.2011 11:08

Arek Pawlak
Do sprawdzenia w tym sezonie:

img849.imageshack.us/img849/7196/81080744.jpg

Pozdrawiam, Arek.

Jan Brzozowski
Hunt eR napisał(a):
Do sprawdzenia w tym sezonie:

img849.imageshack.us/img849/7196/81080744.jpg

Dość spore,mam nadzieję,że wezmą na nie metrówkiWink
LUBIĘ RYBOWANIE Smile Tetryk I

Arek Pawlak
Na takie duże jeszcze nie łowiłem. Zobaczymy.
Pozdrawiam, Arek.

Chef
@sumik1984.Skoro interesują Cię duże szczupaki nie zabieraj ze sobą przynęt poniżej 15cm.Poświęć trochę czasu tym dużym przynętą i przyzwyczaj trochę oko do nich.Szczupak nawet mały nie zawaha się zaatakować taki wabik przepływający w zasięgu jego wzroku.Uwierz mi ,że po jakimś czasie nie będą Ci się one wydawały takie ogromne.Co do salmo sliderów są świetne ,ale ja osobiście stawiam je na drugim miejscu zaraz po sliderach i gliderach savage.Po prostu łowię na nie więcej ryb.Są większe i maja lepszą akcję.Trochę trzeba wprawy ,żeby się nimi nauczyć bawić ,ale warto.Polecił mi je doświadczony wędkarz,który od 10lat nie łowi nic innego tylko szczupaki na casting.robiliśmy porównanie on wymiatał właśnie tą przynętą,ja salmo sliderem 12cm.dokopał mi 10 do 3.Następnym razem w pudle miałem już te jerki i się nie dałem.Po kilku wypadach farba na jerku była w połowie zdrapana przez zęby szczupaków,ale nie zmniejsza to jej skuteczności.Do tego dwa ważne elementy.Jerki te maja duże oczy i kulkę w środku ,która grzechocze i myslę ,że ma to duuże znaczenie.Co do gum,ulobione moje kopyta to 6 calowe(+15cm).Wahadła te od nr3,obrotówki 4 lub 5.Woblery 20-25cm szczupaki.Pamiętaj o mocnym wędzisku.do przynęt pow.50gr konieczna jest krótka wędka castingowa o cw pow 120gr.Ja łowie szczupaki wędziskiem castingowym o cw 140gr a spiningiem do 100gr.Do wahadeł używam lżejszego kija.
Te 15 cm to jest rozmiar uniwersalny na szczupaki i śmiało możesz kombinować +- 5cm.
@Hunt eR te przynęty wyglądają naprawdę dobrze.Stawiam na okonia,szkoda ,że nie jest trochę większy.Pike też wymiata.
images45.fotosik.pl/667/8aa1d01b61066572med.jpg
Edytowane przez Chef dnia 13.04.2011 22:34
Too many fish
Too little time...
http://marcinejankowski.blogspot.co.uk/

newzick
Na jeziorach Ryńskie i Tałty łowiłem szczupaki metrowe na Morsa 3, Algę 3 i wirówki Aglia 5. Na kopyta L-4 brały szczupaki do 60 cm. W tym roku sprawdzę woblery i koguty, choć 5 lat wcześniej nic na to nie brało. Może mało testowałem. Wszystko zależy od zbiornika i upodobań. No i bez łódki nie ma szansy i dostępu. Jak metrówka robi odjazd na jezioro, to jest to, co ma sens w walce. A bywa tak, że rusza prosto w trzciny i wtedy wiem, że z brzegu byłby problem. Na żywca sprawdza się karaś - jest wytrzymały - do 10 cm wystarczy. Kiedyś na 15 cm rippera uderzył mi szczupak 35 cm na głębokości 8-9 cm. Myślę, że bez znajomości łowiska i upodobań ryb, są mniejsze szanse na okazy - ale dziś już nawet okaz to miły przypadek.

Witam na forum. Nie pisz proszę postów dużymi literami. Pozdrawiam, Arek
Edytowane przez Arek Pawlak dnia 02.03.2012 14:48
Pfftiwko;

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:

Przejdź do forum:

Wygenerowano w sekund: 0.11
10,276,678 unikalne wizyty